2-aminobenzo[c]sinnolin içeren polimer ve kopolimerlerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of 2 aminobenzo[c]cinnolines containing polymer and copolymers
  1. Tez No: 356997
  2. Yazar: SABRİYE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez çalışmasında 2-Aminobenzo[c]sinnolin monomerinin elektrokimyasal polimerizasyon yöntemiyle indiyum kalay oksit kaplanmış cam yüzeyine sentezlenmesi ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi ilk defa gerçekleştirildi. 2-Aminobenzo[c]sinnolin monomerinin elektrokimyasal polimerizasyonu tetra bütil amonyum perklorat destek eloktrolit ve asetonitril çözücü ortamında sürekli gerilim taraması yöntemiyle gerçekleştirildi. 2-Aminobenzo[c]sinnolinin anilin varlığında kopolimeri tetra bütil amonyum perklorat destek eloktrolit ve asetonitril çözücü ortamında sürekli gerilim taraması yöntemiyle sentezlendi. Polimerlerin Fourier Transform Infrared Spektrofotometresi (FTIR) kullanılarak kimyasal yapıları ve Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) kullanılarak yüzey yapıları karakterize edildi. Monomerin ve polimerlerin elektrokimyasal davranışları Dönüşümlü Voltametri (CV) ile belirlendi. Homopolimer ve kopolimerin iletkenlikleri dört nokta iletkenlik ölçüm sistemiyle gerçekleştirildi. İndiyum kalay oksit kaplanmış cam yüzeyine sentezlenen homopolimer ve kopolimerin elektrokromik özellikleri; spektroelektrokimya, kolorimetri ve kronoamperometri yöntemleri kullanılarak incelendi. Spektroelektrokimyasal deneyler, uygulanan gerilimin artışı ile polimer filmlerin elektronik geçişlerindeki değişimi incelemek için yapıldı. Ayrıca band aralık enerjisi, maksimum dalga boyu ve optik kontrastı gibi iletken polimerlerin anahtar özellikleri de incelendi. Yapılan çalışmalar sentezlenen polimerlerin elektrokromik özelliklere sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work , 2-Aminobenzo[c]sinnolin monomer was synthesized on indium tin oxide coated glass surface by using electrochemical polymerization and its electrochromic properties were investigated firstly. Electrochemical polymerization of 2-Aminobenzo[c]sinnolin in the presence of tetra-n-butyl ammonium perchlorate(electrolyte) acetonitrile(solvent) was achieved via potentiodynamic method. Copolymer of 2-Aminobenzo[c]sinnolin in the presence of aniline was synthesized via potentiodynamic method in tetra-n-butyl ammonium perchlorate-acetonitril electrolyte-solvent couple. Structural characterizations of polymers were carried out via Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and surface characterizations of polymers were carried out via Scanning Electron Microscope (SEM). Electrochemical behaviors of the monomer and polymers were determined by Cyclic Voltammetry (CV). Electrical conductivity of polymer films were measured by using four point probe. Electrochromic properties of polymers were investigated by using spectroelectrochemistry, chronoamperometry and colorimetry methods. Spectroelectrochemistry experiments were performed to investigate the changes of the electronic transitions of the polymer films, with increase of applied potential. Also key properties of conjugated polymers such as band gap, maximum wavelength and optical contrast were investigated. All studies showed that synthesized polymers had electrochromic properties