Konya ili Ereğli ilçesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların bazı verim özelliklerine ait parametre tahminleri
The estimation of parameters of some production traits of holstein friesian cattle raised at the Ereğli district of Konya province
- Tez No: 356999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, Konya İli Ereğli İlçesinde dört işletmede yetiştirilen Siyah Alaca ineklerin döl verimi özellikleriyle ilgili altı ve süt verimi özellikleriyle ilgili iki özellik bakımından performansları incelenmiş, bu verimlere ait fenotipik ve genetik parametreler hesaplanmıştır. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları; İlk Damızlıkta Kullanma Yaşı (İDKY) için 525.51±61.01 gün, İlk Buzağılama Yaşı (İBY) için 772.63±57.05 gün, Gebelik Başına Tohumlama Sayısı (GBTS) için 1.82±1.27, Servis Periyodu (SP) için 84.41±28.98 gün, Gebelik Süresi (GS) için 271.82±10.71 gün, Buzağılama Aralığı (BA) için 369.99±32.99 gün, Laktasyon Süt Verimi (LSV) için 7666.54±1546.78 kg, Laktasyon Süresi (LS) için 291.53±46.90 gün olarak tespit edilmiştir. İncelenen verim özelliklerine ait kalıtım dereceleri İDKY, İBY, GBTS, SP, GS, BA, LSV, LS için sırasıyla 0.363±0.237, 0.374±0.110, 0.075±0.066, 0.178±0.160, 0.261±0.171, 0.264±0.143, 0.233±0.100, 0.168±0.095 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the phenotipic and genetic parameters were determined with regard to the six reproductive and two milk production traits in the Holstein Friesian cattle reared at the four private enterprises in Ereğli district of Konya province. The least squares means were determined as 525.51±61.01 days, 772.63±57.05 days, 1.82±1.27, 84.41±28.98 days, 271.82±10.71 days, 369.99±32.99 days, 7666.54±1546.78 kg and 291.53±46.90 days for first service age (FSA), first calving age (FCA), number of insemination per conception (NIPC), service period (SP), gestation length (GL), calving interval (CI), lactation milk yield (LMY) and lactation length (LL), respectively. The heritability of fırst service age, first calving age, number of insemination per conception, service period, gestation length, calving interval, lactation milk yield and lactation length were determined as 0.363±0.237, 0.374±0.110, 0.075±0.066, 0.178±0.160, 0.261±0.171, 0.264±0.143, 0.233±0.100 and 0.168±0.095, respectively.