Konya ilinin Ereğli ilçesinde özel bir süt sığırcılık işletmesinde yetiştirilen siyah alaca sığırların bazı süt ve döl verim özellikleri
Some milk and reproductive traits of holstein friesian cattle raised at a special dairy farm in Ereğli district of Konya province
  1. Tez No: 562036
  2. Yazar: ÖMER ODACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tez çalışmasında, Konya ili Ereğli İlçesi Kuzucu Süt A.Ş. Çiftliğinde yetiştirilen Siyah Alaca sığırlarda süt verimi ve döl verimiyle ilgili bazı özellikler bakımından performanslar ve bu verimlere ait fenotipik parametreler hesaplanmıştır. İncelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları Laktasyon Süt Verimi (LSV), 305 Günlük Süt Verimi (LSV305), Sağımda Geçen Gün (SGG), Pik Süt Verimi (GSVpik), Pik Süt Verimine Ulaşılan Gün (SGGpik), İlk Damızlıkta Kullanma Yaşı (İDKY), İlk Buzağılama Yaşı (İBY), Servis Periyodu (SP), Gebelik Başına Tohumlama Sayısı (GBTS), Buzağılama Aralığı (BA) ve Kuru Dönem (KD) için sırasıyla; 9389.87±277.03 kg, 8213.76±233.53 kg, 354.32±4.14 gün, 51.63±1.33 kg, 88.36±12.65 gün, 17.45±0.04 ay, 2.18±0.003 yaş, 210.65±4.56 gün, 2.49±0.12 adet, 396.89±15.90 gün ve 73.95±4.05 gün olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some milk and reproductive traits of Holstein Friesion cattle raised at Kuzucu Dairy Cattle From in Ereğli District of Konya province were calculated and also phenotypic parameters of these traits. Least squares mean of examined traits such as Lactation Milk Yield (LMY), 305 Days Milk Yield (LMY305), Day in Milk (DIM), Peak Daily Milk Yield (DMYpeak), Days in Peak Daily Milk Yield (DDMYpeak), Age of Using in First Breeding (AUFB), First Calving Age (FCA), Service Period (SP), Number of Insemination Per Conception (NIC), Calving Interval (CI) and Dry Period (DP) were calculated as ; 9389.87±277.03 kg, 8213.76±233.53 kg, 354.32±4.14 day, 51.63±1.33 kg, 88.36±12.65 day, 17.45±0.04 month, 2.18±0.003 age, 210.65±4.56 day, 2.49±0.12, 396.89±15.90 day and 73.95±4.05 day, respectively.