Yarıiletken kuantum kuyularının pump-probe optiksel tepkisi
The pump-probe optical response of semiconductor quantum wells
- Tez No: 357006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, çoklu kuantum kuyu yapılarının elektronik ve pump-probe optiksel özellikleri teorik olarak incelenmiştir. İlk olarak, çoklu kuantum kuyularının elektronik özellikleri sonlu farklar yöntemi kullanılarak nümerik olarak çalışılmıştır. Bariyer genişliğinin enerji seviyeleri ile taban ve uyarılmış durum olasılık yoğunluklarına etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Daha sonra, probe demet iletkenliği ve alınganlıkları için açık ifadeler verilmiştir. Ayrıca, rezonans ve rezonans dışı durumlarda farklı pump şiddetleri için nümerik hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the electronic and the pump-probe optical properties of the multiple quantum wells are investigated theoretically. Firstly, the electronic properties of the multiple quantum wells are studied numerically using the finite differences method. The effect of the barrier width on the energy levels and on the probability densities of the ground and excited states is investigated in detail. Then, the explicit expressions for the probe beam conductivity and susceptibilities are given. Moreover, the numerical calculations are done for different pump intensities in the resonant and off-resonant cases.