Bazı kışlık kolza çeşitlerinde verim, verim unsurları ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of yield, yield components and quality characteristics of some winter rapeseed cultivars
  1. Tez No: 357005
  2. Yazar: BARIŞ COŞGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, bazı kışlık kolza çeşitlerinde verim, verim unsurları ve kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla, 2010-2011 vejetasyon döneminde Konya Toprak, Su ve Çölleşme ile Mücadele Araştırma İstasyonu Müdürlüğü Deneme Tarlasında yürütülmüştür. Araştırmada; Oase, Dante, Californium, Excalibur, Elvis, ES Hydromel, Licord, Orkan, Vectra, Nelson, Champlain ve NK Petrol kışlık kolza çeşitleri materyal olarak kullanılmıştır. Deneme, 21 Eylül 2010 tarihinde“Tesadüf Blokları Deneme Deseni”ne göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada; tohum verimi, ham yağ verimi, ham protein verimi, ham yağ oranı, ham protein oranı, bitki boyu, ana sapa bağlı yan dal sayısı, bitki başına kapsül sayısı, ana saptaki kapsül sayısı, kapsül boyu, kapsülde tohum sayısı, bin tohum ağırlığı, çıkış süresi, kıştan çıkış oranı, ilk çiçeklenme süresi, tam çiçeklenme süresi, fizyolojik olum süresi incelenmiştir. Araştırma sonucunda; tohum verimi, ham yağ oranı ve ham yağ verimi bakımından çeşitler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. En yüksek tohum verimi NK Petrol (634,8 kg/da), en düşük Champlain çeşidinden (394,9 kg/da) elde edilmiştir. En yüksek yağ oranı Bristol (% 41,4), en düşük Licord çeşidinde (% 35,9) saptanmıştır. Ham yağ verimi dekara en yüksek 295,0 kg ile NK Petrol, en düşük 168,1 kg ile Champlain çeşidinde belirlenmiştir. Yağ bitkileri yetiştiriciliğinde esas amaç, birim alandan alınan yağ verimini artırmaktır. Bu açıdan değerlendirildiğinde, araştırma sonucunda, çeşitler arasında gerek tohum verimi gerekse yağ verimi bakımından ilk sırada yer alan NK Petrol çeşidinin yöre koşullarına en uygun çeşit olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the yield, yield components and quality properties of some winter rapeseed cultivars during the 2010-2011 vegetation period at the Konya Soil, Water and Combating Desertification Research Station Management field trials. In this research; Oase, Dante, Californium, Excalibur, Elvis, ES Hydromel, Licord, Orkan, Vectra, Nelson, Champlain and NK Petrol winter rapeseed varieties were used as material. The field experiment was set up in a randomized complete design with three replications on 21 September 2010. In this research; seed yield, crude oil yield, crude protein yield, crude oil ratio, crude protein ratio, plant height, number of branches on the main stem, number of capsules per plant, number of capsules on the main stem, capsule length, number of seeds per capsule, thousand seed weight, emergence duration, survival rate of winter, first flowering duration, in full flowering duration, physiological maturity period were examined. As a result of this research, seed yield, crude oil yield and crude oil ratio were significant differences between the cultivars. The highest seed yield was obtained from the NK Petrol (634,8 kg da-1), while the lowest seed yield (394,9 kg da-1) from the Champlain cultivar. The highest crude oil ratio was observed from Bristol (41.4%) and the lowest crude oil ratio from Licord (35,9 %) cultivar. The highest oil yield (295,0 kg da-1) was determined from NK Petrol while the least value (168,1 kg da-1) from Champlain cultivar. The main purpose of the cultivation of oil crops, to increase the yield of oil per unit area. According the result of this research, NK Petrol cultivar which ranks first with regard to both seed yield and oil yield between cultivars as the most suitable cultivar of local conditions.