Grafların normalized laplacian matrisinin hızı ve diğer bazı parametreler ile olan bağıntıları
The normalized laplacian spreadof graphs and relations with other some parameters
  1. Tez No: 357011
  2. Yazar: AYDAN ZEYNEP AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİLEK MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada basit bağlantılı bir grafın normalize edilmiş Laplacian matrisinin en büyük özdeğeri ile sıfırdan farklı en küçük özdeğeri arasındaki fark normalize edilmiş Laplacian hız olarak tanımlanmıştır ve şeklinde gösterilmiştir. Daha sonra ise değeri için bazı sınır elde edilmiş ve bazı graf parametreleri ile bağlantılar sağlanmıştır. (Klik sayısı, Bağımsızlık sayısı, Randik indeks). Ayrıca iki grafın tensor çarpımlarının normalize edilmiş Laplacian hızı için sınırlar elde edilmiştir. Özel olarak seçilmiş bir ağaç ve bir tek devir içeren graf içinde normalize edilmiş Laplacian hızları bulduktan sonra son olarak normalize edilmiş Laplacian matrisin özdeğerlerine bağlı olarak derece Kirchhoff indeks için sınırlar bulacağız.
Özet (Çeviri)
In this study, we define the normalized Laplacian spread of a simple graph as the difference between the largest eigenvalue and the second smallest eigenvalue of the normalized Laplacian matrix of the graph and denote by . Then we present some bounds for and related with graph parameters such as Randi? index, clique and independent number. Moreover, as extendent approximation of the theory, we obtain lower and upper bounds for the normalized Laplacian spread of tensor product of any two simple graphs. We calculate normalized Laplacian spread for specially selected in a tree and unicyclic graph after finally, we find upper and lower bounds for the degree-Kirchhoff index depending on eigenvalues of normalized Laplacian matrix.