Si IX iyonu için geçiş olasılıkları, osilatör şiddetleri ve uyarılmış seviyelerin yaşam sürelerinin hesaplanması
Calculation of transition probabilities, oscillator strengths and lifetimes for excited levels of si IX ion
  1. Tez No: 357012
  2. Yazar: YASİN GÖKÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında astrofiziksel öneme sahip olan Si IX iyonu için geçiş olasılıkları, osilatör şiddetleri, uyarılmış seviyelerin hayat süreleri ve çarpışma şiddetleri hesaplanmıştır. İlk aşamada, Si IX iyonu için geçiş olasılıkları, osilatör şiddetleri ve uyarılmış seviyelerin yaşam süreleri hem 'En zayıf bağlı elektron potansiyel model teori (WBEPMT) ile hem de 'SuperStructure' (SS) metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar kendi aralarında ve daha önce yapılmış deneysel ve teorik çalışmalardan elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. İkinci aşamada ise elektron iyon çarpışma süreçleri yine R-matrix metodu kullanılarak hesaplanmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların literatürle uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, transition probabilities, oscillator strengths, lifetimes for excited levels and collision strengths have been calculated for astrophysically important Si IX ion. For the first stage, transition probabilities, oscillator strengths and lifetimes for excited levels for Si IX ion have been calculated using both Weakest bound electron potantial model theory (WBEPMT) and SuperStructure (SS) method. Obtained results have been compared with each other and obtained results from previously theoretical calculations and experimental results. For the second stage, electron-ion collision processes have been done using R-matrix method.The results obtained from this study have been seen in aggreament with literature.