Karacaören baraj gölü (Burdur, Isparta) çevresindeki likenler ve likenikol funguslar
Lichens and lichenicolous fungi around the Karacaören (Burdur, Isparta) dam lake
- Tez No: 357019
- Danışmanlar: PROF. DR. CELALEDDİN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Burdur ve Isparta illeri sınırları içerisinde yer alan Karacaören Baraj Gölü çevresindeki likenler ve likenikol funguslar incelenerek biyoçeşitliliğin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanında, 2012-2013 yıllarında 11 lokaliteden toplanan liken örnekleri değerlendirilerek 105 liken ve 5 likenikol mantar taksonu olmak üzere toplam 110 tür ve tür altı takson tespit edilmiştir. Çalışma alanından Polycoccum anatolicum Halıcı & E.Akgül isimli yeni bir likenikol fungus türü bilim dünyasına tanıtılmıştır. Teşhis edilen 58 tür Burdur ili için, 41 tür ise Isparta ili için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, the lichen and lichenicolous fungi composition of Karacaören Dam Lake which takes place in the borders of Burdur and Isparta provinces is presented. After determining the lichen and lichenicolous fungi specimens collected from 11 localities, 105 lichen and 5 lichenicolous fungi, totally 110 taxa are reported. In the study area; one new species of lichenicolous fungi named as Polycoccum anatolicum Halıcı & E.Akgül was described. 58 determined taxa are new record for Burdur and 41 determined taxa are new record for Isparta Provinces.