Karacaören-Yenidoğan (Sivrihisar/Eskişehir) sepiolit yataklarının jeolojisi ve özellikleri
  1. Tez No: 17275
  2. Yazar: HÜSEYİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
öz İnceleme alanı Tatarköy (Yenidoğan)-Karacaören köyleri civarını kapsar. (Sivrihisar-Eskişehir) İnceleme alanının jeoloji oldukça basittir, bölgede Neojen yaşlı dolomit, dolomitik marn, marn, kumtaşı, silttaşı, kiltaşı, konglomera ile Kuvaterner yaşlı alüvyon bulunur. Araştırma alanında sepiolit, Neojen yaşlı karbonatlı çökellerle ardalı olarak bulunur. Karacaören sahasında; sepialit,dolomit-marn ar- dalanmasından meydana gelen bir kayaç topluluğu içinde yer alır. Egemen birim marnlardır. Tatarköy (Yenidoğan) sahasında ise egemen birim dolo mitlerdir. İnceleme alanındaki sepiolit iki farklı türde bulunur. a) Lületaşı (süs eşyası yapımına uygun) b) Sınai sepiolit Ayrıca ekonomik değer göstermeyen dolomitik sepiolit olarak ad landırılan üçüncü bir hammadde sepialitlerle girift bir yapı sunar. Karacaören sahasında lületaşı, kalınlığı 65 cm' ye ulaşan bir mer cek halinde, Tatarköy sahasında ise, lületaşı ve dolomitten oluşan bir zonda 0.30-1.40 m arasında değişen mercekler halinde yataklanır. Geniş bir yayılıma sahip olan sınai sepiolit ise, Karacaören sahasında kalın lığı 40-63 cm arasında değişen katman şeklinde, Tatarköy sahasında ise, kalınlığı 10 m`yi bulan bir zon içerisinde ortalama 2.65 m kalınlıkta yine katman olarak bulunur. Lületaşı ;masif yapılı hafif ve ıslatıldığında kolayca yontulabi- lir ve şekil verilebilir nitelik gösterir. Sınai sepiolit masif veya ince tabakalı yapıda ve genellikle organik madde içermeleri nedeniyle renkleri bej ile kahverengi veya esmer renkleri arasında değişir. Lületaşı 'nın mineral bileşimi başlıca sepiolit ve az oranda do lomitten oluşur. Bileşime bazen de az aranda kalsit katılır, Sınai sepi olit' in mineral bileşimi başlıca sepiolittir. Ayrıca bileşime yer yer düşük oranda dolomitte katılır. XRD analizinde kahverengi sepiolit' in %100 aranda sepiolit içerdiği saptanmıştır. Sepiolitli zonda yer alan -III- ¦ve sepiolitlerle girift bir yapı sunan dolamitik sepialit'in XRD ana lizinde bileşimi %50 sepiolit, %35 kalsit, %15 dolomit şeklindedir. Sı nai sepialit'in kimyasal analizi ise, ideal sepiolit formülüne olduk ça yakındır. Dolamitik sepialit'in kimyasal analizinde CaC03+MgC03 a- ranı %50 civarında, geriye kalan %50 ise sepialit'in kimyasal bileşimi Karacaören sahasında; Görünür lületaşı rezervi :518 ton Görünür sınai sepialit rezervi :51.500 ton Olası sınai sepialit rezervi : 13.925 ton Tatarkay (Yenidağan) sahasında; Görünür lületaşı rezervi :60.200 ton Görünür sınai sepialit rezervi :2.34 5.250 ton Olası sınai sepialit rezervi :243.435 ton alarak hesaplanmıştır. Buna göre; çalışma alanında ki toplam görünür lületaşı rezervi 60.718 ton, toplam görünür sınai sepialit rezervi 2.406.750 ton,taplam olası sınai sepiolit rezervi 257.350 ton'dur. Sepialit, yüzey sularının katıldığı ve bataklık rejiminin hüküm sürdüğü göl havzasının kenar veya kenara yakın sığ kesimlerinde oluş muştur. Neojen sedimantasyon havzasının çevresinde yer alan (Erentöz, 1975) ultramafik kayaçlar, sepiolit oluşumu için gerekli alan magnezyum ve silis iyonları açısından başlıca kaynak rolünü oynamıştır. -IV-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The investigation include the Tatarköy (Yenidoğan)-Karacaören villages and surrounding area (Sivrihisar-Eskişehir, Turkey) The geology of the investigation area is quite simple and the area has Neogene aged dolomite, dolomitized marl, marl, sandstone, siltstone, conglomerate and Quartarnery aged alluvium sediments. Sepiolite occurs rhythmiticaly with carbonate sediments, Neogene in age, in the study area sepiolite also outcrops within the rhytmic dolo mite-marl rock sequence. Dominant lithology is marl. However dominant lithology in the Tatarköy (Yenidoğan) area is dolomite. Sepiolite in the investigation area occurs in two different types. a) Meerschaum (suitable for preparing ornament) b) industrial sepiolite Besides, third raw material known dolomitic sepiolite, which is not economical, presents an intricate structure with sepiolites. İt is thought that meerschaum was deposited as b lens reaching 65 cm thickness in the Karacaoren area. İt can also be seen as lenses chang ing between D.3D m and 1.40 m in thickness in the Tatarköy area. However, industrial sepiolite having quite wide spread out has various strata thickness changing from kO cm to S3 cm in the Karacaören area. İt has also abedding, approximately 2.S5 m in thickness,in a zone reaching 10 m in thickness in the Tatarköy area. Meerschaum indicates that it has a massive body and can be cut easialy when it is heated. industrial sepiolite is also massive or has thin bedding and generally the colour of it changes between brown, beige The mineral composition of the meerschaum is mainly sepiolite and rarely dolomite. Sometimes rare calcite can also seen in the mineral com position. The mineral composition of the industrial is mainly sepiolite. Besides dolomite can also be seen rarely. İn the XRD analysis, it has been determined that brown sepiolite contain 100% sepiolite. jn the XRD analysis dolomitik sepiolite presenting an intricate structure with sepiolites and -V-occuring in a sepiolitic zone has 50% sepiolite, 35% calcite,15% dolomite. The chemical analysis of the industrial sepidlite is quite similar to the ideal sepiolite formüle. İn the chemical analysis of the dolomitic sepia- lite, CaC03 + MgCD3 propertion is about 50%, and the chemical composition being laft part seems as sepiolite. The following data is calculated in the Karacaören area. Visible meerschaum reserve :51S tones Visible industrial sepiolite reserve : 51.500 tones Possible industrial sepiolite reserve : 13.925 tones The following data is also calculated in the Tatarköy (Yenidogan) area. Visible meerschaum reserve : 60.200 tones Visible industrial sepiolite reserve :2. 345. 250 tones Possible industrial sepiolite reserve : 243.435 tones According to the above data, total visible meerschaum reserve is BD.71B tones,total visible industrial sepiolite reserve is 2.405.750 tones and total possible industrial sepiolite reserve is 257. 350 tones. İt is assumed that sepiolite was deposited within the locustrine environwents edges and shollow parts, which has surface water porticipatioh and marshy place conditions.it is also thought that ultramafic rocks appearing surround of the Neogene sedimantation basin (Erentöz, 1975) was the main source in terms of magneseum and silica ions which were necassary for the sepiolite occurrence. -VI-