Yoğuşmalı kombiler için çok geçişli kompakt ısı değiştiricisi ve yarı küresel metal matrix yakıcının geliştirilmesi
Development of multi transitive compact heat exchanger and semi-spherical metal matrix burner for condensing combies
- Tez No: 357028
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTINIŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı, yoğuşmalı kombiler için çok geçişli kompakt ısı değiştiricisi ve sisteme uygun yarı küresel metal matrix yakıcının geliştirilmesidir. Solid works programı kullanılarak tasarlanan sistemin parçaları paslanmaz çelik sactan ticari firmalara imal ettirildi. Parçalar montaj edilerek deneysel çalışmaya tabi tutuldu. Geliştirilen çok geçişli kompakt ısı değiştirici içine yerleştirilen yarı küresel metal matrix yakıcının simülasyonu Ansys Fluent programı ile yapıldı. Teorik sonuçlar kombi üzerinde yapılan deneysel çalışma ile elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı. Yapılan bu çalışmada yarı küresel metal matrix yakıcı ile açık ortamda 1274 K sıcaklık elde edildi. Tasarlanan yoğuşturucu ile egzoz gazından % 43' lik enerji geri dönüşümü sağlandı. CO emisyon değerleri sınır değerin % 77,5 altına indirildi. Yanma verimi % 99,2 olarak gerçekleşmesi sonucu yakıt ve enerji tasarrufu sağlandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develope the multi transitive compact heat exchanger and the semi-spherical metal matrix burner for the combi boilers. The systems components designed by Solidworks programe and the designed components produced from satinless steel sheet by commercial companies. The produced components mounted and experimented. The simulation of the semi-spherical metal matrix burner inside the multi transitive compact heat exchanger is made by mean of Ansys Fluent programe. The results obtained are compared with exprimental data. With this study, the temperature reached at the semi-spherical metal matrix burner to 1274 K. The % 43 energy saved by recyling of exhaust gas by compact condenser unit. The CO emission decreased to the % 77,5 of limit values. The increase of combustion efficiency to the % 99,2 caused the fuel and energy saving.