Poli diaminobenzo[c]sinnolin 5-oksit'in üretimi ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi
Production of poly diaminobenzo[c]cinnoline-5-oxide and investigation of electrochromic properties
  1. Tez No: 357065
  2. Yazar: MÜESSER AKYÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN GÜLCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nanoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında 3,8-diaminobenzo[c]sinnolin-5-oksit(DABSO) monomerinin elektrokimyasal olarak polimerizasyonu ve elde edilen polimerin elektrokromik özellikleri incelenmiştir. DABSO monomerinin elektropolimerizasyonu sürekli gerilim taraması yöntemi kullanılarak Pt ve ITO elektrot yüzeyinde gerçekleştirilmiştir. Elektrokimyasal polimerizasyonu etkileyen gerilim tarama aralığı, gerilim tarama hızı, monomer derişimi, döngü sayısı gibi parametreler optimum koşullar araştırılarak belirlenmiştir. Hazırlanan polimer filmin optik ve elektrokromik özelliklerinin incelenmesi amacıyla optoelektrokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Uygulanan gerilimin değiştirilmesi ile polimer filmin elektronik geçişlerindeki değişim, çift potansiyel kronoamperometri tekniği ve Uv-görünür bölge absorpsiyon spektrometresi ile araştırılmıştır. +1,0 V potansiyel uygulandığında polimer filmin rengi yeşile yakın bir tonda iken -0,5 V potansiyel uygulandığında turuncuya yakın bakır renkli bir tona değişmektedir. Polimerin optik zıtlığı ise 640 nm'de %20 olarak bulunmuştur. Polimerin iletkenliği dört noktalı iletkenlik ölçüm cihazı ile ölçülmüş ve 2,65x10-2 s¬/cm olarak elde edilmiştir. Polimer filmin morfolojik yapısı taramalı elektron mikroskopisi yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, electrochromical polymerization of 3,8-diaminobenzo[c]cinnoline-5-oksit(DABSO) monomer and the synthesited polymer's electrohromic properties are examined. Electropolymerization of monomer DABSO was carried out on Pt and ITO electrode surface using the potentiodynamic method. Parameters which effect the electrochemical polymerization such as voltage scanning rate, the monomer concentration, the number of cycles was determined by investigating the optimum conditions.. For the purpose of analysing the polymer film's optic and electrochromic properties, some optoelectrochemical due to time change in potantial researches were done. The polymer film electhronic transition's alteration is researched by using the technic of double potential chronoamperometry and uv-visible absorption spechtrometry. The color of the polymer film, while having a close to given tone at +1,0 V, changed to a close to orange copper tone when a potential of -0,5 V was applied. Polymer's optic contrast was found to be %20 in 640 nm. Polymer's conductivity was measured by four points conductivity measuring device and found to be 2,65x10-2 s¬/c. The polymer film's morphologic structure is researched by using the method scanning electron microscopy.