Samsun - Terme Subasar ormanında kızılağaç gençleştirme çalışmaları
Regeneration studies of red alder on bottomland forest in Terme- Samsun
  1. Tez No: 357090
  2. Yazar: ORHAN ÇATALÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırma subasar kızılağaç ormanlarında kızılağacın başarılı bir şekilde gençleştirilmesi için uygulanması gereken gençleştirme yönteminin tespiti amacıyla yapılmıştır. Çalışmada 20 x 20 m ebatlarında 400 m2 büyüklüğünde birbirine komşu ancak rastgele 15 deneme alanı alınmıştır. 12 adet deneme alanında doğal gençleştirme amacıyla, 3 adet deneme alanında ise yapay gençleştirme amacıyla üçer adet deneme deseni kurulmuştur. Doğal gençleştirme amacıyla 3 adet alan, tıraşlanmış ve bırakılmış, 3 adet deneme alanında kapalılık 0,3'e, 3 adet deneme alanında kapalılık 0,5'e ve 3 adet deneme alanında da kapalılık 0,7'ye indirilmiştir. Yapay gençleştirme yapılan deneme alanlarında ise tıraşlanıp örtü temizliği yapıldıktan sonra alana 1+0 çıplak köklü kızılağaçlar dikilmiştir. Araştırma sonucunda; doğal gençleştirmenin yapıldığı 0,7, 0,5, 0,3 ve 0,0 kapalılıklarındaki subasar kızılağaç meşçerelerinin her birinde, Alnus glutinosa gençliğinin getirilmesinde bir sorun olmadığı tespit edilmiştir. Gençlik sayısı ve başarısı dikkate alındığında doğal gençleştirmenin yapay gençleştirmeye göre tercih edilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research has been done in order to determine the regeneration methods neccessary to apply for successful reproduction of alder. In this research, randomly chosen 15 neighbouring test fields whose area is 400 m² (20 x 20) were decided. Three experimental designs were established in 12 of these test fields with the purpose of natural regeneration and in other three with the purpose of artificial regeneration. In purpose of natural rejeneration 3 fields were clear cutted and felled, and crown cover was reduced down to 0,3 in three fields, 0,5 in other three fields, and 0,7 in other three fields. In addition, test fields on which artificial regeneration were done were cutted clear and cleaned cover crop, 1+0 bare-root seedling of alders were planted. As a result of the study, it has been found that there were no problems in fields where natural growing were done in bringing the Alnus glutinosa establishment in each stand of wetland alders whose crown cover are 0,7;0,5;0,3; and 0,0. When young crops number and success are taken into consideration, it was determined that natural regeneration should be preferred rather than artificial regeneration.