Saçinka (Artvin) yöresindeki Quercus petraea subsp. iberica meşceresinde yükseltiye göre sürgün gelişimi
According to altitude of shoot growth of Quercus petraea subsp. iberica in Saçinka Mountain (Artvin)
  1. Tez No: 357089
  2. Yazar: SİNAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tezinde Saçinka (Artvin) tıraşlanan alanda bulunan sapsız meşelerde sürgün gelişiminin yükseltiye göre nasıl değişim gösterdiği araştırılmıştır. Araştırmaya konu edilen meşe ormanları, 2011 yılında tıraşlanmıştır. Alandan kesilen meşe ağaçları tamamen çıkarılmıştır. Araştırma alanı, 2011-2013 yılları arasında meşe kütüklerinde meydana gelen kök sürgünü ve kütük sürgünü gelişimi yönünden incelenmiştir. Alanda yükselti farkı dikkate alınarak 10 m x 70 m büyüklüğünde 900 rakımda, 1050 rakımda ve 1200 rakımda olmak üzere toplam 3 adet deneme alanı tesis edilmiştir. Her bir deneme alanında 15 adet olmak üzere toplamda 45 adet meşe kütüğü ölçülerek, kök ile kütük sürgün sayısı ve boyları ölçülmüştür. Her bir yükselti kademesinde 3 adet olmak üzere toplam 9 adet toprak profili kazılmış ve yükseltiye bağlı olarak topraktaki derinliğinin, toprakta bulunan organik madde miktarının, topraktaki pH yapısının değişimi, topraktaki kum ve toz oranında meydana gelen farklılıklar sürgünlerin gelişiminde etkili olmuştur. Yapılan çalışmalar sonunda elde edilen istatistik verilere göre yükseltinin meşe sahalarında kök sürgün sayısı, kütük sürgün sayısı, kök sürgün boyu ve kütük sürgün boyunda yükselti arttıkça azalmalar olduğu, çap kademeleri arttıkça pozitif yönde etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this postgraduate thesis, shoot growths on sessile oaks which are appeared in Saçinka (Artvin) deforestation area have been surveyed how they change with the variation of altitude. The oak forests which have been surveyed in this study were cutted down in 2011. These cutted trees were removed from the deforestation area. The survey areas were observed in terms of stump shoot growth and root shoot growth on the oak stumps from 2011 to 2013. By considering the altitude variation in the area, 3 experimentation areas were identified in the size of 10m x 70m at altitudes of 900m, 1050 m and 1200 m. The quantities and the heights of root and stump shoots were measured on the 45 oak stumps in total which were 15 oak stumps in each experimentation area. In each altitude grade 3 soil profiles and 9 soil profiles in total were excavated and it was observed that the depth of soil in relation to altitude, the quantity of organic substances in the soil, the alteration of pH form in soil, the differences in the rate of sand and dust in soil had been effective on shoot growths. According to the statistics data which have been obtained in the survey, it is stated that the quantities of root shoots, stump shoots and the heights of root shoots, stump shoots decrease when the altitude increases and there has been a positive effect when the diameter degrees increase in the oak forests