İşletmelerde toplam ekipman etkinliği (OEE) kullanımı ile elektrik enerji tasarrufu
Electric energy saving using overall equipment effectiveness(OEE) at companies
- Tez No: 357130
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Enerji tasarrufu kavramı, belirli iyileştirme yöntemleri uygulayarak veya yeni teknolojiler kullanarak üretimi ve kaliteyi düşürmeden enerjinin etkin bir şekilde kullanılması olarak tanımlanabilir. Günümüz üretim tesislerinde, tüm proseslerin takibi artan rekabet koşullarında önem arz etmektedir. Ekonomik kriz dönemlerinde reel ekonominin önemi belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Doğru ve zamana bağlı verilerin toplanması, işlenmesi ve yönetime sunulması, işletmenin karar verici mekanizmalarına çok önemli destek sağlamaktadır ki bu bir enformasyon sistemi için olmazsa olmaz bir unsurdur. Üretim hatlarında makinelerin üretim süreleri, duruşları, arızaları izlenebilirlik açısından otomasyon sistemi ile kontrol altına alınmış, verimlilik artırılmış ve enerji tasarrufu üzerine uygulama yapılmıştır. Sonuçta üretim verimliliği, uygulanan işletmede % 30 artmış olup, işletme giderlerinde elektrik enerjisindeki payı % 9,64 olarak tasarrufa dönüşmüştür. İlgili çalışma orta ölçekli bir işletmede uygulanmış olup, maliyet dokuz ayda kendini amorti etmiştir. Dokuz aydan sonra işletmede karlılığa dönüşmüştür.
Özet (Çeviri)
The concept of energy saving can be defined as effective usage of the energy by applying specific improvement methods or using the new technologies without decreasing the production and the quality. In today's manufacturing facilities, monitoring all of the processes is very important at conditions of increasing competition. In times of economic crisis, the importance of the real economy appears significantly. Collection, processing and presentation to the management of accurate and time-dependent data supports the business decision mechanisms and this is an essential element in the information systems. At production lines, machinery production times, less down time, failures are controlled by automation system in terms of traceability; productivity is increased and an application is made regarding the energy saving. As a result, production efficiency which is applied at the company has increased about 30 % and at operating expenses the share of electrical energy turned into 9,64 % save. Related study has been applied to a medium-sized company, enterprise has a pay off in nine months. After nine months it has become profitable.