Endüstriyel işletmelerde toplam verimli bakım (TPM)
Total productive maintenance (TPM) in industrial enterprises
- Tez No: 901806
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET ERBIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, otomotiv sanayiinde toplam verimli bakımın (TPM) önemini, uygulama sürecini ve işletmelere sağladığı faydaları incelemektedir. TPM, ekipmanların etkinliğini artırmak, arızaları önlemek ve üretim süreçlerini optimize etmek için kullanılan bir bakım yönetim stratejisidir. Çalışmanın ilk bölümünde, TPM'nin tanımı ve temel prensipleri açıklanmaktadır. TPM için bütün çalışanların katılımının gerektiği vurgulanmakta ve bu konuda planlı ve önleyici bakım, küçük grup etkinlikleri, eğitim ve yetkinlik geliştirme gibi ana unsurları açıklanmaktadır. İkinci bölümde, TPM'nin işletmelere sağladığı faydaları incelenmektedir. Ekipman kullanılabilirliğinin ve verimliliğinin artması, beklenmedik arızaların önlenmesi, iş güvenliğinin iyileştirilmesi ve işletme maliyetlerinin azaltılması gibi avantajlar çalışmada ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Süreçlerin optimize edilmesini arayan endüstriyel sektörler, farklı ürünlerin imalatında var olan çeşitli problemleri çözmek için Lean (Yalın) Üretim uygulamasına başvurmuştur. Sistemlerin ve ürünlerin tasarımı, istenen performansı elde eden sebeplerin anlaşılmasını gerektirir; etkili bir sistem ihtiyacı, performansı artırmak için Lean Üretim stratejilerinin başlıca sebebidir. Bu çalışmanın kapsamı içinde, otomotiv endüstrisinde bir ürünün imalat sürecini optimize etmeye odaklanan Lean Üretim uygulamasının Total Verimli Bakım (TPM) kullanılarak nasıl gerçekleştirileceği de açıklanmaktır. Toplam Ekipman Etkinliği (OEE), TPM'nin performansını değerlendirirken bir ölçü olarak kullanılır. Bu çalışma, TPM uygulamasından önce ve sonra OEE sonuçları arasındaki farkı belirlemeyi de amaçlamaktadır. TPM'nin uygulanmasından önce ve sonra karşılaştırma yapılması, endüstriyel otomotiv işletmesinde TPM'nin getirebileceği pozitif trendi görmek için de gerçekleştirilmektetir. Ayrıca, TPM'nin başarılı bir şekilde uygulanması için dikkate alınması gereken faktörler ve olası zorluklar da tartışılmaktadır. Bu çalışma, otomotiv endüstrisinde işletmelerin TPM'yi benimsemeleri ve uygulamaları konusunda rehberlik sağlamak amacıyla, TPM'nin performansı artırmak, arızaları önlemek ve işletmelerin rekabetçi avantajlarını güçlendirmek için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the importance of Total Productive Maintenance (TPM) in the automotive industry, its implementation process, and the benefits it provides to businesses. TPM is a maintenance management strategy used to increase equipment effectiveness, prevent breakdowns, and optimize production processes. The first section of the study explains the definition and basic principles of TPM. It emphasizes the necessity of the participation of all employees for TPM and explains key elements such as planned and preventive maintenance, small group activities, training, and skill development. The second section examines the benefits of TPM for businesses. Advantages such as increased equipment availability and efficiency, prevention of unexpected breakdowns, improvement of occupational safety, and reduction of operating costs are discussed in detail. Industrial sectors seeking to optimize processes have turned to Lean Manufacturing practices to solve various problems present in the manufacturing of different products. The design of systems and products requires an understanding of the causes that achieve desirable performance; the need for an efficient system is the main reason for implementing Lean Manufacturing strategies to improve performance. Within the scope of this study, the implementation of Lean Manufacturing focusing on optimizing the manufacturing process of a product in the automotive industry using Total Productive Maintenance (TPM) is also explained. Overall Equipment Effectiveness (OEE) is used as a measure when evaluating the performance of TPM. This study also aims to determine the difference between OEE results before and after TPM implementation. Comparison between before and after TPM implementation is also carried out to observe the positive trend that TPM can bring in an industrial automotive operation. Additionally, factors to consider and potential challenges for successful TPM implementation are discussed. This study is prepared to guide businesses in the automotive industry to adopt and implement TPM to enhance performance, prevent breakdowns, and strengthen their competitive advantages.