Üç fazlı gerilim kaynaklı tam köprü paralel rezonans invertörlü indüksiyon ısıtma sistemi
Induction heating system design with full bridge voltage source parallel resonant inverter
- Tez No: 357133
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR BİRBİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Alışılagelmiş ısıtma sistemlerine göre; İndüksiyon ısıtma, işlem süresinin oldukça kısa olması, çevreye ısı dağılımının olmaması, yüksek verimliliği, çevre kirliliğine yol açmaması, yakıt kullanılmıyor olması, madde kayıplarının son derece düşük olması, aynı zamanda; patlama, yanma ve yaralanma gibi olaylara izin vermeyen güvenilir bir sistem olması gibi üstünlüklere sahiptir. Bu üstünlüklerinden dolayı günümüz endüstrisinde yüzey sertleştirme, kaynak yapma, tavlama, haddeleme, ısıtma ve ergitme gibi işlemlerde giderek yaygın bir kullanım kazanmaktadır. Günümüzde sanayi ve geleneksel uygulamalarda kullanımı giderek artan indüksiyon ocaklarının yatırım maliyeti yüksek olmasına rağmen birkaç yılda geri ödenmektedir.
Özet (Çeviri)
Induction heating, according to conventional heating systems; the processing time to be rather short, the absence of the temperature distribution to the environment, high efficiency, does not cause environmental pollution, fuel is not being used, the item losses to be extremely low, also; it has to be reliable system advantages such as does not allow explosion, fire and injury events. Due to these advantages in today's industry, such as surface hardening, welding, annealing,rolling, heating and melting processes operations are gaining widespread usage. Despite the high investment cost of inductiun furnaces, nowadays the increasing usage on the industrial and domestic applications is paid back in a few years.