Tek silindirli örme makinelerinde iğne kullanım sürelerinin optimizasyonu
Needle life time optimizations used on single jersey machines
- Tez No: 357155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Yuvarlak örme makinelerinde ilmekleri oluşturmada kullanılan temel örme elemanı olan iğnelerin, ipliği şekillendirip doku haline getirmede göstermiş olduğu performanslar ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. İşletmelerin sürekli kumaş üretimi yaparken kullanılan iğnelerde oluşan aşınmalar incelenmiştir. İplik cinsleri ve tansiyonlarının iğne ömrüne nasıl etki meydana getirdiği araştırılmıştır. Bu işlemler sırasında iğnenin ne kadar süreyle kullanılabileceği, dayanım süreleri, iğne dili ve gagasında meydana gelen kırılmadan dolayı kullanılamaz duruma gelme süreleri ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. İğne yüzeyinde meydana gelen aşınmalar saptanmıştır. Haziran, 2013 Sinan ÜNAL
Özet (Çeviri)
In this study, the needles on circular knitting machines to make fabrics have been studied to find out the performance during the process. The study has done to find out wear & tear on needles which are used on circular knitting machines in the factory. How the yarns & tentions effect on needle-life have been investigated. The latch breakage, hook breakage, loss of latch ect. have been searched to find out how often it may happen and the surface of these needles corrosions have been investigated. June, 2013 Sinan Unal