Cfd application of a metro tunnel fire safety and emergency ventilation systems
Bir metro tünelinin yangın güvenliği ve acil durum havalandırma sistemleri üzerine had uygulaması
- Tez No: 357160
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yangınlarda ölümlerin büyük bölümü duman solunması sonucu meydana gelir. Bu sebeple özellikle yeraltı toplu taşıma sistemlerinde oluşan yangınlarda dumanı ve sıcak havayı insanlardan uzak tutmak çok önemlidir. Yeraltı toplu taşıma sistemlerinde oluşabilecek bir yangın ve duman yayılımının sayısal simülasyonunun yapılması daha tasarım aşamsında iken önlem alabilmemize yardımcı olur. Tünellerde oluşan bir yangında acil durum havalandırma sistemleri ısıyı, dumanı ve yanma sonucu oluşan zehirli gazları kaçış yönünden uzaklaştırarak tehlikesiz bir bölgeye güvenli bir kaçışı garanti edecek yeterlilikte olmalıdır. Jetfan eklenmesi ve mimarinin değiştirilmesi gibi uygulama farklılıkları acil durum havalandırma sisteminin etkinliğini arttırabilir. Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği acil havalandırma sistemlerinin yeterliliğinin değerlendirilmesinde araç olarak kullanılmaktadır. Bu tezde, Kadıköy-Kartal Metro Hattı'nın Ayrılıkçeşme ve Acıbadem İstasyonları arasında konumlanmış olan makas tünelinde oluşabilecek bir yangın, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği kullanılarak simule edilmiştir. Pyrosim 2014 (FDS 6.0.1, SMV 6.1.5) programı kullanılarak çeşitli örnek çalışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The majority of deaths in fires occur as a result of smoke inhalation. For this reason, especially in underground transportations system fires, keeping away smoke and hot air from people is very important. Performing numerical simulation of fire and smoke propagation which may be occurred in underground transportation system helps us to take precautions when design phase is in progress. In a tunnel fire, the emergency ventilation system must be capable of removing the heat, smoke and toxic gasses of combustion from the evacuation routes to ensure safe egress to a safe location. And different applications like adding jetfans and changing architecture may enhance the effectiveness of the emergency ventilation system. Computational Fluid Dynamics has been used as a tool to evaluate the qualification of emergency ventilation systems. In this thesis, Computational Fluid Dynamics technique is used to simulate a fire incidence in crossover tunnel which is located between Ayrılıkçeşme and Acıbadem Stations on Kadıköy-Kartal Metro Line. Several case studies are performed in Pyrosim 2014 (FDS 6.0.1, SMV 6.1.5).