Kerevit (Astacus leptodactylus esch., 1823) avcılığında kullanılan iki farklı ağ materyali kalınlığına (210/D6 PA ve 210/D21 PA) sahip pinterlerin av verimliliğinin karşılaştırılması.
Comparison of catch efficiency of mesh in two different material thicknes (210D/6 PA and 210D/21 PA) pinters on the freshwater crayfish (Astacus leptodactylus esch., 1823) capture.
- Tez No: 357179
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmada, ince ve kalın kerevit ( Astacus Leptodactylus Esch., 1823) pinterlerinin av verimlilikleri, av kompozisyonları ve seçicilik parametreleri 1 Temmuz ve 1 Kasım 2012 tarihleri arasında Keban Baraj Gölü 4. Avlak (Çemişgezek) Sahasında incelenmiştir. Kerevitler 17mm, göz açıklığında kalın ve ince pinterlerle 1 Temmuz ve 1 Kasım 2012 tarihleri arasında 10 günde bir örneklenmiştir. Kalın ve ince pinterlerle avlanan kerevitlerin sayısı, ortalama boy ve ağırlık değerlerinde değişimler tespit edilmiştir. Ortalama boy (mm)(±S.S.) ve ağırlık (g)(±S.S.) değerleri donam faktörü 210d/21 pa olan kalın iplikli pinterdeki erkek ve dişi birey toplamda; 99,83 ± 8,132 mm ve 28,45 ± 7,504g, erkek bireylerde 99,29 ± 8,157 mm ve 30,94 ± 8,508 g, dişi bireylerde; 100,36 ± 8,108 mm ve 25,96 ± 6,501 g, olarak tespit edilmiştir. Donam faktörü 210d/6 pa olan ince iplikli pinterde ise bu değer erkek ve dişi birey toplamında; 100,52 ± 7,713 mm ve 29,08 ± 7,675 g, erkek bireylerde; 100,46 ± 7,630 mm ve 32,11 ± 8,871 g, dişi bireylerde 100,57 ± 7,796 mm ve 26,01 ± 6,479 g, olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, catch efficiencies, catch compositions and catch selectivity parameters of thin and thick crayfish traps (fyke-net) were investigated from 1 July to 1 November 2012 in Keban Dam, 4th Catching Ground (Çemişgezek). Crayfish were sampled once in every 10 days using thin and thick crayfish fyke-nets in 17 mm (traditional - control) size between 1 July and 1 November 2012. Changes in the mean length and weight and number of crayfish caught with each kind of traps were determined. The mean length (mm) (±S.E.) and weight (g) (±S.E.) values in thick stranded fyke-nets having 210d/21 pa reeving factor were found as 99,83 ± 8,132 mm and 28,45 ± 7,504 g for total individuals (♂+♀); 99.29 ± 8,157 mm and 30.94 ± 8,508 g for ♂ individuals; and 100.36 ± 8.108 mm and 25.96 ± 6.501 g for ♀ individuals, respectively. The same parameters in thin stranded fyke-nets having 210d/6 pa reeving factor were found as 100.52 ± 7.713 mm and 29.08 ± 7.675 g for total individuals (♂+♀); 100.46 ± 7.630 mm and 32.11 ± 8.871 g for ♂ individuals; and 100.57 ± 7.796 mm and 26.01 ± 6.479 g for ♀ individuals, respectively.