Bazı meyvelerin sera içinde kuruma karakteristikleri
- Tez No: 7782
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMEL ÇAKALOZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada, sera tipi kurutucu içinde bulunan bantın parabolik yansıtıcılarla desteklenen ve desteklenmeyen kısımlarında ve dış ortamda gerçekleştirilen üzüm ve in cir kurutma denemeleri ile örneklerin kuruma karakteris tikleri incelenmiştir. Üzümlerin bir bölümü geleneksel yöntemde olduğu gibi potasyumkarbonat ve zeytinyağı içe ren emülsiyona bandırıldıktan sonra, diğer bölümü hiçbir ön işleme tabi tutulmadan kurutulmuştur. İncirlere ön işlem uygulaması yapılmamıştır. Ön işleme tabi tutulan üzümlerin sera içinde kurutulmaları 4 günde tamamlanmış dış ortamdaki üzümler ise 7 günde kurumuştur. Naturel üzümler sera içinde 7, dış ortamda 15 günde kurutulmuş tur. İncirlerin sera içinde kurutulmaları 2, dış ortamda kerevet üzerinde kurutulmaları ise 4 gün sürmüştür. Üzüm ve incir örneklerinin nem miktarının zamana göre değişi mi ince tabaka kuruma teorisi ile açıklanmaya çalışılmış ve polinomiyal ifadenin kurumayı iyi tanımladığı saptan mıştır. Değişik kurutma işlemleri için bu ifadenin kat sayıları hesaplanmış ve zamana göre 1. türevi alınarak kuruma hızları bulunmuştur. Ön işleme tabi tutulduktan sonra kurutulan üzümlerin başlangıç kuruma hızlarının naturel üzümlerin iki katı olduğu, en yüksek başlangıç kuruma hızının ön işleme tabi tutulduktan sonra sera içindeki bantın yansıtıcılarla desteklenen bölümünde ku rutulan üzümlerde elde edildiği saptanmıştır. İncir ku rutma denemelerinde başlangıç kuruma hızının dış ortamda kurutulan kontrol örneklerinin yaklaşık iki katı olduğu bulunmuştur. Elde edilen kuru üzümler çuvallar içinde, kuru incirler ise selafon ambalajlarda paketlendikten sonra atmosferik koşullarda depolanmış ve depolama sırasında bazı kalite özelliklerindeki değişmeler incelenmiştir. Sonuçların istatistiksel olarak değerlendirilmesi ile; üzümlerin titre edilebilir asitlik, indirgen şeker ve renk değer lerine uygulanan ön işlemlerin etkisi önemli bulunmuş, ancak bu değerlere kurutma yerinin önemli bir etkisi ol madığı saptanmıştır. Depolama sırasında kuru üzümde nemve indirgen şeker miktarında azalma, titre edilebilir asitlik değerinde ise artma görülmüştür. Kuru incirin de indirgen şeker ve nem miktarındaki değişmeler incelen miş, bu değere kurutma yerinin önemli bir etkisi saptan mamıştır. Toplam küf miktarları incelendiğinde, dış or tamda kurutulan üzümlerin sera içinde kurutulanlara göre 10-15 kat daha fazla küf içerdiği ve 8 aylık depolama süresi sonunda küf miktarında sera içinde kurutulan üzüm ve incirlerde 1.2 kat, dış ortamda kurutulanlarda ise 4.8 kata ulaşan artışlar kaydedildiği belirlenmiştir. En düşük toplam küf değerleri sera içindeki bantın yansıtı cılarla desteklenen kısmında kurutulan örneklerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the drying characteristics of the seedless grape and fig samples were investigated by the drying experiments carried out in the greenhouse type dryer on the conveyor belt supported and unsupported by parabolic reflectors and outside by exposing to direct sunlight. Part of the seedless grapes was pretreated by dipping similar to the conventional methods in an emulsion which contains potasiumcarbonate and olive oil before drying and the other part was dried without dipping. No pretreatment has been applied for figs. The drying process of pretreated grapes in the greenhouse has lasted 4 days, while it was 7 days for the control samples which were exposed to direct sunlight. The natural grapes were dried in the greenhouse in 7 days and outside in 15 days. Drying of figs has taken two days in the greenhouse and 4 days outside on sieves. The changes in moisture content of grape and fig samples due to drying time were applied to thin layer drying teory and the polinomial expression has been found to define drying data better. The coefficients of this expression have been calculated for different drying processes and the drying rates have been calculated by taking the first derivative of this equation for time. Initial drying rates of the seedless grapes subjected to pretreatment process have been found to be twice of the natural ones and the highest initial rate was determined for the pretreated grapes dried on the conveyor belt of the greenhouse supported by the reflectors. The initial drying rate of figs dried in the greenhouse has been found as two folds of the ones dried outside. The obtained raisins have been piled in sacks while dried figs have been packed in celafon packages and both have been stored under atmospheric conditions and the quality changes of both have been investigated during storage. The statistical evaluations of the results have shown that the effect of pretreatments on titratable acidity, reducing sugar content and colour values is significant, however, it was found that the drying place had no effect on these values. It was observed that during storage the moisture and reducing sugar contents of the raisins decreased while the titratable acidity value increased. When total mould contents of the driedsamples examined, the raisins dried outside showed 10-15 folds more total mould content than the ones dried in the greenhouse. At the end of 8 months storage the raisins and figs dried in the greenhouse indicated 1.2 fold total mould content while the ones dried outside showed 4. 8 folds of total mould content. The lowest total mould values were observed in the samples dried on the conveyor belt supported by parabolic reflectors in the greenhouse.