Zero voltage switching pulse frequency modulated inverter
Sıfır voltaj anahtarlamalı darbe frekans modulasyonlu evirici
  1. Tez No: 35718
  2. Yazar: SAVAŞ MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. BÜLENT ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
SIFIR VOLTAJ ANAHTARLAMALI DARBE FREKANS MODULASYONLU EVİRİCİ MUTLU,Savas Yüksek Lisans Tezi,Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Anabilim Dali Tez Yöneticisi:Pro£Dr.H.Bülent ERTAN Şubat 1994, 118 sayfa Bu tezin amacı darbe frekans modulasyonu eviricinin srfir voltaj anahtarlamada çalışmasını araştırmaktır. Darbe frekans modulasyonu Orta Doğu Teknik Üniversitesinde KÜKRER, ERTAN (1987) tarafindan geüştirilmiş bir modulasyon sürme tekniğidir. Bu teknik diğer tekniklere göre kolay uygulanabilirlik, modulasyon tekniği ve evirici asıl rms çıkış voltajı arasındaki basit ilişki nedeniyle avantajlıdır. Bu araştırmada bir makinanın PFM kullanılarak ilk defe sürülmesi başanlmıştır. Sıfrr voltajda anahtarlamanın avantajları: anahtarlama kayıplarmin yokluğundan dolayı yükseltilmiş evirici etkinliği, daha az soğutucu ve soğutma gereksinimi, daha küçük evirici ve maliyettir. Sıfır voltaj anahtarlama devresi PSPICE elektrik devre simulasyon programını PC de uygulayarak tasarlanmış ve analizleri yapılmıştır.Geliştirilen devre taşanını uygulanmış ve sabit kapasitörlü bir asenkron motoru sürerken performansı değerlendmlmiştir. Bu performans eviricinin sıfır voltaj anahtarlama devresiz çalışma performansıyla karşdaştınlrnıştır. Böylece sıfir voltaj anahtarlama ile mümkün olanlar ve böyle bir çalışma için ne tip bir devrenin uygun olacağı elde edilmiştir. Anahtar sözcükler : Sıfır voltaj anahtarlama, Darbe frekans modulasyonu, evirici Bilim Dalı Sayısal Kodlan : 608.01.02, 608.01.05 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ZERO VOLTAGE SWITCHING PULSE FREQUENCY MODULATED INVERTER MUTLU,Savaş M.S. in Electrical and Electronics Engineering Supervisor: Prof.Dr.H.Bülent ERTAN January 1994, 118 pages The aim of this research is to operate pulse frequency modulated inverter on zero voltage switching condition. Pulse frequency modulation is a new machine drive technique developed in Middle East Technical University by KUKRER,ERTAN (1987). This technique has advantages over other types of modulation techniques from the point of view of easy implementation and simple relationship between modulation depth and fundamental rms output voltage of inverter. In this research driving a machine by using PFM is achieved as the first time. The advantages of zero voltage switching are; increase in inverter efficiency because the lack of switching losses, reduction in heat sinking or cooling requirement, smaller inverter size hence cost. Zero voltage switching circuit is designed and analyzed by using PSPICE electrical circuit simulator program on PC before implementation. inAfter the implementation of the system analyzes are performed and it is proven that zero voltage switching of inverter devices is achieved. Key Words :Zero Voltage Switching, Pulse Frequency Modulation, Inverter Science Codes : 608.01.02, 608.01.05 IV