Haberleşme hatlarındaki yoğunlastırılmıs dalga bölmeli çoğullama sistemlerinin incelenmesi
A research about DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing ) on communications systems
  1. Tez No: 357197
  2. Yazar: ALİ ÇILGIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
İletişim, canlılar arasında her dönemde olmuştur. İletişim kurabilmek için her çağ kendine göre çözümler sunmuştur. İnsanoğlunun ateşi kullanarak ya daha başka ilkel yöntemlerden günümüze gelen bir yapı söz konusudur. Bu yapı belli zamanlarda en üst seviyeye çıkmıştır. İçinde bulunduğumuz çağ iletişimi en etkin şekilde kullandığımız bir çağdır. Öyle ki; yanımızda oturan arkadaşımızla konuşmak yerine SMS, e-mail atarak ya da farklı sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile isteklerimizi bildirdiğimiz zamanlar olmuştur. Bu yapı insanları ne kadar birbirlerinden uzaklaştırsa da teknolojik olarak yakınlaştırmaktadır. Sistem içerisinde insanların bu hizmetleri daha kaliteli bir şekilde almasını sağlamak için çeşitli telekomünikasyon şirketleri altyapı sağlayıcısı olarak rol almaktadır. Söz konusu şirketler müşterilerinin talepleri doğrultusunda kendilerini sürekli olarak geliştirmektedir. Gelişim için de bilimin sunmuş olduğu teknoloji kullanılmaktadır. İletim amaçlı olarak kullanılan yoğunlaştırılmış dalga bölmeli çoğullama (DWDM) sistemleri bu tez içerisinde anlatılmıştır. Işık kullanılarak iletimin nasıl gerçekleştirildiği, kullanılan malzemeye bağlı olarak kalitenin nasıl değiştiği görülmüştür. DWDM teknolojisinin artan trafiği karşılamada nasıl çözümler sunduğu tez içerisinde anlatılmaktadır. Bazen şaşırtıcı boyutlara varan trafikleri taşımak için kullandığımız teçhizat ile eskiden sadece bir ses trafiğini taşımak için kullanılan teçhizatların büyüklüğüne ve maliyetine bakılırsa teknolojinin geldiği nokta hiç şüphesizki daha iyi anlaşılacaktır. DWDM kullanılarak km?lerce mesafelere bilginin taşınması nasıl gerçekleştirilmektedir? Bakır yerine optik tabanlı cihazların geliştirilmesi bu yapıyı mümkün kılmıştır. İnternetin bağlı olduğu serverlardan sürekli olarak yapılan bilgi akışı DWDM teknolojisi ile daha kolay hale gelmiştir. Tunceli ilinde 2 ayrı merkezde (Merkez ve Pülümür ilçesi) yapılan çalışmalar sistemin uygulamalı olarak test edilmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
A Research About DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing ) on Communications Systems Communication has been in every term. Every century has some solutions on communication. A structure has been until nowadays like using fire or another rude methods. These structure sometimes on peak. And our century is using communication the best. So that; we can use e-mail, sms, and some different social networks when we want to speak with our friends who sits near us. Altough this structure put some distance between people, it cause to become close friends in terms of tecnology. There are many telecommunication companies to provide this groundwork to get qualified. And this companies develop themselves every day according to people requests. They use science for developing. We tell DWDM which is used for in transmission systems. To see that how the transmission achieve with light and also how the qualified change with stuffs. We tell DWDM solutions on too much traffic in communication systems. We can be confused when we see the size of communication systems which transmitted only a voice. And we can compare systems size also we can be confused about past usage and now usage. How data transmission can be to miles and mileswith using DWDM? Using optic instead of Cooper make it possible. Using DWDM between internet servers and users increase data rate easily. We tests the systems in two districts of Tunceli(Merkez-Pülümür) and see systems live.