Haberleşme kanallarında ekonun etkisi ve indirgenmesi
Effects of echo in telecommunication channels and reduction of echo
  1. Tez No: 104489
  2. Yazar: HAKAN KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER TÜZÜNALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HABERLEŞME KANALLARINDA EKONUN ETKİSİ VE İNDİRGENMESİ Hakan KAÇMAZ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Önder TÜZÜNALP Eko, tüm haberleşme kanallarında meydana gelen istenmeyen bir durumdur. Haberleşme kanallarında oluşan iki tür eko bulunmaktadır. Bunlar, telefon hatlarındaki empedans eşleme hatalarından kaynaklanan hybrid ekosu ve el telefonlarında ağızlık ile kulaklık arasındaki kötü izolasyondan oluşan akustik ekodur. Bu tezde, eko indirgemek için VSNLMS algoritmasının kullanılması önerilmektedir. Klasik LMS algoritmalarının yakınsama hızlan giriş sinyalinin özdeğer (eigenvalue) dağılımına bağımlıdır. Özellikle ses uygulamalarında, LMS algoritmasının yakınsama hızı düşüktür. Algoritmanın bu olumsuz özelliğini gidermek amacıyla normalize edilmiş LMS (NLMS) algoritması kullanılmaktadır. Ancak hem çabuk yakınsama hızım hem de yakınsamadan sonra düzgünlüğü sağlamak amacıyla LMS algoritmasında değişken adım büyüklüğü kullanılması da önerilmektedir (VSNLMS) ( Harris, Chabries, ve Bishop 1986). VSNLMS algoritmasında, adım büyüklüğü her iterasyonda tahmin hata sinyalinin karesinin azaltılması yönünde gradyant iniş hesabına göre değiştirilir ve algoritmanınyakınsama hızının giriş sinyal gücüne olan bağımlılığını gidermek amacıyla normalize edilir. Algoritmanın çabuk yakınsama hızı ve yakınsamadan sonraki düzgünlüğünü göstermek amacıyla yapılan çalışmalarda elde edilen simülasyon sonuçlan verilmiştir (Messerschmit, Hedberg, Cole, Haoi ve Winship 1989). Bunlarla beraber eko indirgeyici ile ilgili olarak çift yönlü konuşma dedektörü, sınırlı basamaklı sayı kullanımı ve eko bastıncı gibi konular incelenmiştir. Ayrıca DECT eko indirgeme şartlan da belirtilmiştir. Son olarak MATLAB ortamında bir program yazılarak LMS ve NLMS algoritmalanmn performansları karşılaştınlmıştır. 2001, 72 sayfa Anahtar kelimeler : Eko İndirgeyici, LMS Algoritması, NLMS Algoritması, VSNLMS algoritması, Eko Bastıncı, Çift Yönlü Konuşma Dedektörü, DECT.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF ECHO IN TELECOMMUNICATION CHANNELS AND REDUCTION OF ECHO Hakan KAÇMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electronics Engineering Supervisor: Prof. Dr. önder TÜZÜNALP Echo is an unwanted situation for all telecommunication chanells. There are two sorts of echoes that become in telecommunication chanells. These are, one is hybrid echo occuring mismatch of impedance in telephone lines and the second one is acoustic echo which becomes because of the bad isolation between microphone and loudspeaker in hands-free telephone. In this thesis, VSNLMS algorithm is proposed for echo reduction. Convergence speed of the classical LMS algorithms is low, especially in voice application. Normalized LMS (NLMS) algorithm is used as a solution to this problem. But to supply both fast convergence and after convergence to adjust, a variable step-size is used at LMS algorithm (VSNLMS) (Harris, Chabries and Bishop 1986). In VSNLMS algorithm, step-size is changed according to gradient descent calculation, in the direction to decrease of squared of estimation error signal in each iteration and it is normalized to eliminate the unwanted dependence of convergence speed of algorithmto the input signal power. Fast convergence speed of algorithm and to show its tidiness after convergence simulation results are given ( Messerschmit, Hedberg, Cole, Haoi andWinship 1989). Together with these, as a relation with echo reduction various issues are examined, such as ; double talk detection, finite precision effects and echo supperession. Also, DECT echo reduction conditions are stated. Finally, writing a programme in MATLAB, performance of LMS and NLMS algorithms are compared for echo reduction. 2001, 72 pages Keywords : Echo Reduction, LMS Algorithm, NLMS Algorithm, VSNLMS Algorithm, Echo Supperession, Double Talk Detector, DECT