Keban baraj gölü'ndeki kerevit (Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) populasyonuna uygulanan avcılık tekniğinin belirlenmesi
Determination of fisheries method applied to the crayfish(Astacus leptodactylus Eschscholtz, 1823) population in Keban dam lake
- Tez No: 357201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması; Keban Baraj Gölü'nde kerevit avcılığında kullanılan tekne ve av aletlerinin yapısal özelliklerinin belirlenmesinin yanında, kullanılan av gücü miktarının ve av veriminin tespit edilmesi, ayrıca kerevit avcılığı yapan balıkçıların bazı sosyo-ekonomik özelliklerinin ortaya çıkartılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Keban Baraj Gölü'nde kerevit avcılığı yapan 28 adet balıkçıya yönelik anket uygulamasını ve araştırmaları kapsamaktadır.Keban Baraj Gölü'nde 2012 yılı kerevit av sezonunda Ağın, Çemişgezek, Keban ve Kemaliye olmak üzere 4 bölgede, 28 adet teknenin kerevit avcılığı yaptığı, toplam 45.600 adet kerevit pinteri kullanıldığı ve 16.867 kg kerevit avlandığı tespit edilmiştir.Birim çabaya düşen av miktarı; Ağın Bölgesi için 4,91, Keban Bölgesi için 7,09, Çemişgezek Bölgesi için 6,16, Kemaliye Bölgesi için 2,94, ortalama olarak ise 5,74 g/pinter/gün olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis, was carried out crayfish fisheries boats and equipments used in the determination of the structural characteristics in Keban Dam Lake as well as the amount of power used for fisheries and determine to fishing efficiency and some of the socio-economic characteristics of fisherman engaged in crayfish fisheries. The study includes survey application and researchs for 28 fisherman engaged in crayfish fisheries in Keban Dam Lake.Crayfish fisheries season of 2012, for four region (Ağın, Çemişgezek, Keban and Kemaliye) has been determined 28 boats made crayfish fisheries, using total of 45,600 crayfish traps and reigned 16,867 kg crayfish in Keban Dam Lake. The amount of catch per unit effort was found to be for the region of Ağın 4.91 g/trap/day, for the region of Keban 7.09 g/trap/day, for the region of Çemişgezek 6.16 g/trap/day and for the region of Kemaliye 2.94 g/trap/day and according to this data the average is 5.74 g/pinter/day.