Sabit mıknatıslı senkron motorun bulanık mantık denetleyici ile vektör kontrolü
Vector control of permanent magnet synchronous motor by fuzzy logic controller
  1. Tez No: 357202
  2. Yazar: MURAT DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EYYÜP ÖKSÜZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küçük boyutlarda olmaları ve verimliliklerinin yüksek olması gibi nedenlerle günümüzde robot, uçak, asansör, pompa, fan gibi birçok endüstriyel uygulamada yaygın olarak kullanılan sabit mıknatıslı senkron motorlar klasik doğru akım ve alternatif akım motorlarının yerini almaya başlamıştır. Mıknatıs teknolojisinin gelişmesiyle birlikte mıknatıs fiyatlarının düşmesi, sayısal işlemci ve güç elektroniğindeki gelişmeler sabit mıknatıslı senkron motorlara olan ilgiyi arttırmaktadır. Ayrıca uyartma akımının sabit mıknatıslar tarafından sağlanması nedeniyle daha tasarruflu bir motor oluşu, enerji darboğazına giren dünyamızda, bu motorlara olan ilgiyi arttırmaktadır. Bununla birlikte diğer motor türlerine göre aynı güç için boyutunun küçük olması, özellikle robot teknolojisi gibi alanlarda, son derece önemli bir üstünlüktür. Bu çalışmada sabit mıknatıslı senkron motor çeşitli yönleriyle incelenerek, Matlab/Simulink paket programında sabit mıknatıslı senkron motorun uzay vektör darbe genişlik modülasyonlu vektör kontrolünün benzetimi yapılmıştır. Yapılan benzetimde hız kontrolü, bulanık mantık denetleyici tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca sürücü devresi tasarlanarak deney seti oluşturulmuş ve gerçek zamanlı uygulaması yapılarak benzetim sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of having small sizes and high effiency etc., today permanent magnet synchronous motors, which are used commanly in many industrial application such as robot, plane, elevator, pump, fan, began to take the place of clasic direct and alternating current motors. With the development of magnets technology decreasing in magnets price, improvement in numerical processor and power electronics are increasing interested in permanent magnet synchronous motors. Furthermore; by the reason of obtaining excitation current by permanent magnets makes the motor more economical than the other motors, increasing interest in this motors in living energy narrowness World. At the same time having smaller sizes than the other motors is extremely important ascendancy especially in robot technology. İn this study permanent magnet synchronous motors are investigated by varios ways and vector control of permanent magnet synchronous motor with space vector width pulse modulation is simulated in Matlab/ Simulink program. İn this simulation, speed control is done by fuzzy logic controller. Also set of experiments is created as desingning of driver circuit and by real time practicing, the results of simulation and experimental results are compared.