Bir ekmek üretim firmasında sipariş seçimine yönelik bir karar destek sisteminin geliştirilmesi
Development of a decision support system for order selection in a bakery
- Tez No: 357218
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TANSEL İÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Tez çalışması kapsamında, Türkiye'de faaliyet gösteren bir ekmek üretim fabrikasında üretilen farkı tipte ekmeklerin üretilme önceliklerinin belirlenmesinde kullanılacak bir Karar Destek Sistemi (KDS) geliştirilmiştir. Geliştirilen KDS yapısı içinde ekmek çeşitlerine ait maliyet, satış fiyatı, parti büyüklüğü, talep miktarı vb. bilgiler günlük olarak veri tabanında toplanmıştır. Ardından Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılarak belirtilen kriterler doğrultusunda ekmek çeşitlerinin sıralama puanları hesaplanmıştır. Elde edilen sıralama puanları Sırt Çantası Problemine aktarılarak, ekmek çeşidine göre parti büyüklüklerinin belirlenmesiyle sipariş seçim kararının alınması sağlanmaya çalışılmıştır. Geliştirilen KDS MS Excel-Visual Basic ile programlanarak günlük olarak veri tabanının güncellenmesi sonucu sıralama puanlarının otomatik olarak hesaplanabileceği bir yapıda geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a decision support system for determining the production priorities has been developed for a bakery located in Turkey. The decision support system database combines cost, sales price, batch size, demand and other important daily data of the products. After combining these data, Fuzzy TOPSIS Method has been applied to determine the rankings of the bread types. Then, the ranking scores have been incorporated in the Knapsack Problem to determine the batch size, which orders to select. With the help of Ms Excel-Visual basic program the decision support system daily updates data, ranks the products, determines the batch size and helps the decision maker with the selection of the orders.