Emniyet stoku ve parti büyüklüğü kısıtları altında sipariş optimizasyonu için wagner-whitin dinamik programlama algoritması ve hızlı tüketim firmasında bir uygulama
Wagner-whitin dynamic programming algorithm for purchase optimization under safety stock and lot size constraints and an application in fast moving consumption company
  1. Tez No: 672092
  2. Yazar: KARDELEN GÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYDA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşletmelerde maliyete sebep olan en büyük kalemlerden biri de stok maliyetleridir. Maksimum hizmet seviyesine ulaşmak isteyen ve müşteri taleplerini eksiksiz, hızlı bir şekilde yerine getirmek isteyen işletmeler, bu sebeple yüksek stoklarla çalışmak zorunda kalmaktadır. Klasik yönetim sistemlerinde maksimum stokla çalışmak yüksek servis seviyesi demekti. Bu sebeple burada oluşan stok maliyetleri göz ardı ediliyordu. Fakat günümüzde yalın üretim/yönetim sistemleri ile birlikte stok maliyetlerini minimize etmek, talep ve termin süresindeki dalgalanmalara karşı optimum stok tutmayı sağlayacak bir envanter yönetimi politikası uygulamak şirketler için büyük bir amaç oldu. Bu tez çalışması, toplam stok maliyetini optimize ederken aynı zamanda stoksuzluk maliyetinin önüne geçebilecek ve müşteri servis seviyesi oranını maksimize edecek bir stok politikası önerisinde bulunmaktır. Temel problem olarak ele alınan konu; talebin değişken olduğu ve temin süresinde yaşanan sapmaların yüksek olduğu firmalarda müşterinin artan taleplerine anlık cevap verememek, buna bağlı olarak hedeflenen müşteri servis seviyesine ulaşılamaması, kaçırılan siparişler kaynaklı müşteri memnuniyeti ve güvenilirliğinin kaybedilmesi konularıdır. Bu problemlerin önüne geçebilmek ve doğru stok planlaması ile hem gereksiz stok yükü tutulmasını engellemek, hem de emniyet stoku faktörü ile stoksuzluk maliyetlerini önemli ölçüde bertaraf etmek için, Wagner-Whitin dinamik programlama algoritması ile bir model önerilmekte ve stok planlaması yapılmaktadır. Önerilen modelin geçerliliği bir hızlı tüketim firmasındaki gerçek bir uygulama ile test edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Inventory costs are one of the biggest items that cause costs in companies. Companies that want to reach the maximum service level and want to respond demand of their customers quickly and completely, have to handling high level stock. Working with maximum stock in classical management systems meant high service level. For this reason, the inventory costs were ignored. But nowadays, with lean production/management systems, minimizing stock costs and implementing an inventory management policy that will ensure optimum stock keeping against fluctuations in demand and delivery time has been a major goal for companies. This thesis study is to propose a stock policy that will optimize the total cost of stock, while at the same time avoiding stock costs and maximizing the customer service level ratio. The subject handled as the main problem; In companies where the demand is variable and the deviations in the lead time are high, the inability to instantly respond to the increasing demands of the customer, the inability to reach the targeted customer service level, customer satisfaction and loss of reliability due to missed orders are issues. In order to prevent these problems and to prevent unnecessary stock keeping with correct stock planning, and to significantly eliminate stock costs with the safety stock factor, a model is proposed with Wagner-Whitin dynamic programming algorithm and stock planning is made. The validity of the proposed model is tested with a real application in a fast moving consumer company.