Üretim akış analizi ve hücresel imalat uygulaması
Production flow analysis and cellular manufacturing application
- Tez No: 357219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF TANSEL İÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada yedek parça imalatı yapan bir fabrikadaki mevcut üretim akışı incelenerek üretimde zaman kayıplarının tespit edilmesi amaçlanmış, en aza indirilmesi için fabrikadaki mevcut geleneksel makine yerleşimi yerine, hücresel imalat prensiplerine uygun olarak yeni bir yerleşim planı önerilmiştir. Tez kapsamında ilk olarak fabrikada üretilen parçaların; kodları, imalat süreleri, proses sıraları ve üretildiği makine numaraları gibi veriler elde edilerek MS Excel programına aktarılmış ve kayıt altına alınması sağlanmıştır. Daha sonra bu veriler, Derece Sırası Kümeleme-DSK (Rank Order Clustering-ROC) tekniği ile birlikte kullanılarak, mevcut yerleşim planının hücresel yerleşim planına dönüştürülmesi gerçekleştirilmiştir. Parça-makine ilişki matrisinin çok büyük olması nedeniyle DSK tekniğinin uygulanabilmesi amacıyla MATLAB programında bir yazılım geliştirilmiştir. Geliştirilen bu yazılım sayesinde DSK tekniğinin 45 adet makine ve 876 adet parçadan oluşan parça-makine ilişki matrisine uygulanabilmesi sağlanmıştır. Çalışmanın son aşamasında ise elde edilen yeni hücresel imalat yerleşim planı, firmadaki mevcut yerleşim planıyla karşılaştırılarak; hücresel imalata geçiş sonrasında çevrim süresi, malzeme taşıma süresi, hazırlık süresi gibi ölçütlerde elde edilebilecek iyileşmeler ortaya konmuştur. Bu iyileşmelerde hücresel imalatın firmaya taşıma süresinde büyük miktarda azaltmalar sağladığı böylece aynı zaman diliminde daha fazla ürün imalatına imkan verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the reasons of time loss on production flow process of a factory in which replacement parts are manufactured. It offers a new layout which is suitable for cellular manufacturing principles instead of the current traditional layout in order to minimize the time losses. Firstly, the data related to each product, including codes, duration of manufacturing, order of processes and machinery was recorded on a spreadsheet. Afterwards, cellular manufacturing principles were applied to the current layout by using obtained data with the Rank Order Clustering (ROC) technique. As the part –machine relationship matrix typically has a large dimension; new software was developed in order to use ROC method on MATLAB. By means of this software, ROC technique could be applied to the part-machine matrix covering 45 machines and 876 parts. As a result, this study puts forward the improvements which could be made in terms of duration of transportation, set-up time and cycle time by replacing the cellular manufacturing layout with the traditional layout.