Nötral niyobyum atomunun çift ve tek konfigürasyonlarının ince yapısının hesaplanması
Calculation of fine structure of even and odd configurations of neutral niobium atom
- Tez No: 357237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK KANAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Bölümü
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, nötral niyobyum (Nb I) elementinin ince yapısının teorik olarak incelenmesi amaçlandı. Nb I elementinin çift pariteye sahip 4d45s, 4d35s2, 4d5, 4d46s ve 4d35s6s konfigürasyonları ile tek pariteye sahip 4d35s5p, 4d45p, 4d35s6p, 4d25s25p konfigürasyonlarının ince yapı hesapları çok-konfigürasyonlu fit metodu ile yapıldı. İnce yapı parametrik analizi sonucunda deneysel ve teorik enerji değerleri ve Landé g değerleri uyum içinde bulundu. Deneysel ve teorik olarak daha önce belirlenmemiş 278 seviye için teorik Landé g değeri ilk defa bu çalışmada verildi. Elde edilen ince yapı parametre değerleri ile 3069 ile 5706 Å dalgaboyu aralığında geçiş olasılıkları teorik olarak bulundu. Mevcut çalışmalarla elde edilen sonuçların uyum içinde olduğu görüldü. İncelenen aralıkta 8 geçiş olasılığı ilk defa bu çalışmada verildi.
Özet (Çeviri)
In this study theoretical investigation of the fine structure of neutral niobium (Nb I) element was aimed. Fine structure calculations of Nb I element with even parity 4d45s, 4d35s2, 4d5, 4d46s and 4d35s6s configurations and with odd parity 4d35s5p, 4d45p, 4d35s6p, 4d25s25p configurations have been done by using multi-configurations fit method. As a result of the parametric analysis of the fine structure, experimental and theoretical energy levels and Landé g values are found to be coherent. The thoeritical Landé g values for 278 levels which has not been determined experimentally or theoretically is given in this study for the first time. The transition probabilities in the wavelength interval of 3069 and 5706 Å are found theoretically by using the obtained fine structure parameter values. The results are in good agreement with the current studies. The 8 transition probabilites are given in this study in the examined wavelength interval for the first time.