Çeşitli adsorban maddelerle ilaç aktif madde adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of adsorption of active pharmaceutical ingredient on various adsorbents
- Tez No: 357249
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL İNCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Deneysel çalışmada ilk olarak siprofloksazin hidroklorürün aktif karbon, karbon nanotüp, alumina, montmorillonit ve aminli montmorillonit adsorbanları ile adsorpsiyonu için dengeye gelme süreleri belirlenmiştir. Adsorpsiyon işlemi sonrasında dengedeki siprofloksazin hidroklorür miktarı UV spektrofotometresi kullanılarak ölçülmüştür. Bu amaçla UV spektrofotometresi ile çalışılırken siprofloksazin hidroklorürün çalışma konsantrasyonları ile çalışma konsantrasyonunda verdiği absorbans arasında doğrusallık çalışması yapılmıştır ve korelasyonlar hesaplanmıştır. Elde edilen denge konsantrasyonları kullanılarak siprofloksazin hidroklorürün her bir adsorban için adsorpsiyon izotermleri çizilmiş ve bu adsorpsiyon izotermlerine ait parametreler belirlenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlara göre çalışmada kullanılan adsorbanların siprofloksazin hidroklorürü adsorplama kapasiteleri belirlenmiştir. Freundlich izoterm sabitleri arttıkça adsorplama kapasitesi artmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the experimental section, the time of equilibrium was indicated for the adsorption of ciprofloxacin hydrochloride with active carbon, carbon nanotube, alumina, montmorillonite and amine montmorillonite adsorbents. Equilibrium concentrations of ciprofloxacin hydrochloride after adsorption process was measured by UV spectrophotometer. Linearity studies between concentration and absorbance were done and correlation factors were determined for ciprofloxacin hydrochloride. Adsorption isotherms of ciprofloxacin for each adsorbent using equilibrium concentrations were shown on graphics and determined parameters related to this adsorption isoterms. Adsorption capacity of adsorbents used in this study ciprofloxacin hydrochloride were determined according to the experimental results. Adsorption capacity increase with increasing Freundlich isotherm constants.