Reaktif mavi 19 boyar maddesinin çevre dostu mısır koçanı ve muz kabuğu kullanılarak sulu çözeltilerden adsorpsiyon yöntemi ile giderilmesi
Removal of reactive blue 19 from aqueous solution using eco friendly corncob and banana peel by adsorption method
- Tez No: 488151
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELÇİN YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Su yaşam ve ekonomi için vazgeçilmez bir doğal kaynaktır. Gelişen endüstri, tarım ve diğer sektörler ile birlikte insanlar tarafından suyun içme suyu olarak tüketimi, hijyen alanında ve endüstri alanında kullanılması gerekli hale gelmiştir. Gün geçtikte su kirliliği gezegenimiz için en önemli sorunlardan biri haline gelmektedir. Bunun nedeni populasyonun artması ile birlikte çevre kirleticilerin çeşitliliğinin artması ve içme suyu kaynaklarının yetersizleşmesidir. Su kirletici kaynaklardan biri de tekstil, kağıt, plastik, lastik, deri, kozmetik, yiyecek ve ilaç gibi çeşitli ve geniş endüstri alanlarında kullanılan boyar maddelerdir. Boyar maddeler atıksuların boşaltılması çevresel ve toksik olarak çok büyük problemler yaratmaktadır. Boyar maddelerin atıksulardan gideriminde birçok yöntem bulunmaktadır fakat adsorpsiyon bu yöntemlerin arasında en uygun, en esnek, basit tasarımı ve kirleticilere karşı yoğun ve kolay bir giderim sağlamasından dolayı diğer yöntemlere göre üstün gelmektedir. Aktif karbon en çok kullanılan adsorbentler arasındadır fakat bu proses yüksek maliyete neden olmaktadır. Bu yüzden araştımalar boyar madde gideriminde geleneksel olmayan düşük maliyetli doğal ve tarımsal atık olan kaynaklara yönelimi arttırmıştır. Bu çalışmada Reaktif Mavi 19 boyar maddesinin sulu çözeltilerden gideriminde mısır koçanı ve muz kabuğu kullanılarak atıksu giderimindeki potansiyellerinin incelenmesi amaçlanmıştır. pH, adsorban miktarı ve başlangıç boyar madde konsantrasyonu gibi çeşitli parametrelerle Box-Behnken Deneysel Tasarımı kullanılarak çalışılmış ve adsorpsiyon mekanizmaları belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonucunda mısır koçanı ve muz kabuğunun endüstriyel boyar maddeler tarafından kirlenmiş ortamlarda temizleyici olarak doğa dostu birer biyosorbent olarak kullanılabilir sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Water is essential for life and economy. It is used for consumption, personal hygiene and it is required for the development of industry, farming and other sectors. Water pollution has become a major problem day by day because the scarcity of drinking water source, increasing population and the diversity of pollutant substances. One of the water pollutants are dyes which are extensively used in various industries, particularly in textile, paper, rubber, plastic, leather, cosmetics, food, and drug industries. Dye wastewater discharged from various industries creates certain hazards and environmental problems. Many methods are reported to remove dyes from effluents and adsorption has been found to be superior to other techniques in terms of initial cost, flexibility and simplicity of design, ease of operation and insensitivity to toxic pollutants. Activated carbon is the most commonly used adsorbent but that process has highly cost. Therefore, some investigations have been reported using non-conventional low-cost adsorbents including natural and waste materials from agriculture for dye removal. In the present study, it was aimed to investigate the potential use of corncorb and banana peel for Reactive Blue 19 removal from aqueous solutions. The effect of several parameters such as pH, adsorbent dose and dye concentration was studied by using Box Behnken Design and adsorption mechanisms were evaluated. In conclusion, the present study demonstrated that the corncob and banana peel as biosorbents could be employed as effective and eco-friendly alternatives for the cleanup of dye-polluted aqueous media.