Bazı organik asitlerin sulu çözeltilerinden amin içeren yığın sıvı membranlarla ayrılmalarının incelenmesi
Investigation of the separation of some organic acids from its aqueous solutions with bulk liquid membranes containing amine
- Tez No: 357266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHEYLA ÇEHRELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Karboksilik asitler endüstride yaygın kullanım alanlarına sahiptir. Fermantasyonla üretimleri sonucu sulu ortamlardan veya endüstriyel atık sulardan ayrılmalarıişlemininekonomikbirşekildegerçekleştirilmesiönemtaşımaktadır. Bu çalışma kapsamında karboksilik asitlerin kütlesel sıvı membranlarla sulu ortamlardan ayrılmaları incelenmiştir. Sıvı membran sistemlerinin performanslarını değerlendirmek amacıyla, salt reaktif ekstraksiyon denemeleri de yapılmıştır. Bu denemelerdeekstraktan olarak tributil amin farklı çözücüler içinde seyreltilerek kullanılmıştır. Sıvı membran olarak yukarıda belirtilen amin ve çözücülerden olusan kütlesel sıvı membranlar hazırlanmışve karboksilik asitlerin (formik, asetik, propiyonik, buitrik asit) sulu çözeltilerinden ayrılmaları incelenmiştir. Kütlesel sıvı membran sistemlerine ait denemelerde membran fazındaki karıştırmanın, asit türünün, farklı membran seyrelticilerin, membran fazın hacim oranının ve sıyırma fazı türü ve konsantrasyonunun ayırma üzerine etkileri incelenmiştir. Genel olarak, karboksilik asitleri sulu çözeltilerinden ayırmada kütlesel sıvı membranlarla ayırmanın salt reaktif ekstraksiyon islemlerine göre daha etkili olduğu görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Carboxylic acids have a widespread use in industry. During the production of carboxylicacids bythefermentationprocessorinindustrialwastewaterstreamsthe separationofacidsfromtheaqueousmediais economicallyingreatimportance. In this study, the separation of carboxylic acids from aqueous solutions with liquid membranes was investigated. On the other hand, reactive extraction experiments were also performed to evaluate the performance of investigated liquid membrane systems. In these experiments tributly amine, dissolved in various diluents, was used as extractant.Amines and solvents were prepared as liquid membranes, and the separation of carboxylic acids (formic, acetic, propionic, and butiric acids) from their aqueous solutions with bulk liquid membranes were investigated. In the bulk liquid membrane experiments, the effects of the mixing of membrane phase, the acid type, thediluents, and the concentration of stripping phase on the separation process wereexamined. In general, it was observed that liquid membranes were more effective separationtechniques than reactive extraction for the separation of carboxylic acids from aqueoussolutions.