Bazı hidroksi karboksilik asitlerin sulu çözeltilerinden ekstraksiyonlarının incelenmesi
Investigation of some hydroxy carboxylic acids from aqueous solutions
- Tez No: 97936
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Bazı Hidroksi Karboksilik Asitlerin Sulu Çözeltilerinden Ekstraksiyonlarının İncelenmesi Bu çalışmanın amacı önemli bir biyoteknolojik asit grubu olan hidroksi karboksilik asitlerin sulu çözeltilerinden uzun zincirli aminlerle ekstraksiyonlarına, amin türü, amin derişimi ve amini seyreltmek amacıyla ortama ilave edilen çözücülerin etkisinin incelenmesidir. Çalışmada kullanılan hidroksi karboksilik asitler sitrik, malik ve glikolik asitlerdir. Bu asitlerin ekstraksiyonunda kullanılan ekstraktanlar ise Alamine 336 ve tri -n- oktilamindir. Bu ekstraktanlar farklı kimyasal yapıdaki çözücüler kullanılarak seyreltilmişlerdir. Bu çözücüler heksan, heptan, sikloheksan, izooktan, toluen ve metilizobutilketondur (MIBK). Deneysel kısımda sitrik, malik ve glikolik asitlerin ağırlıkça %10' luk sulu çözeltileri hazırlanmıştır. Ekstraktan olarak kullanılan aminlerin ise beş çözücü içerisinde ve beş farklı derişimde karışımları hazırlanmıştır. Bu derişimler 1,80, 1,40, 1,10, 0,70 ve 0,40 mol / L dir. Hazırlanan bu ekstraktan karışımları ve ağırlıkça % 10' luk sulu asit çözeltisi 1:1 hacim oranında 100 mL lik erlenlere alınmış ve termostatlı bir çalkalayıcı içerisinde 2 saat karıştırma işlemine tabi tutulmuşlardır. Bu işlem sonucunda her iki fazdaki asit miktarları analiz edilmiştir. Deneysel olarak elde edilen su ve organik faz asit derişimlerinden dağılma katsayısı ve yükleme değerleri hesaplanmıştır. Sitrik, malik ve glikolik asitle yapılan tüm çalışmalar sonucunda, Alamin 336 ve tri -n- oktilaminin derişimleri arttıkça dağılma katsayılarının arttığı tespit edilmiştir. Yapılan denemeler sonucunda, ekstraksiyon üzerinde en yüksek olumlu etkiye sahip çözücünün MIBK olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Investigation of Extraction of Some Hydroxy Carboxylics Acids From Aqueous Solutions The aim of this study is to investigate the effects of solvent types, amine types and concentration of amines on the extraction of hydroxy carboxylic acids from aqueous solutions with Alamine 336 and tri-n-octylamine. The Hydroxy carboxylic acids used in this study are citric, malic and glycolic acids. Extractants used for extraction of these acids are Alamine 336 and tri-n-octylamine. These extractans were diluted by using different chemical solvents. These solvents are hexane, heptane, cyclohexane, isooctane, toluene and methylisobutylketone (MIBK). In the experimental section, aqueous hydroxy carboxylic acid solutions at (10 % W) were prepared. Organic phase was prepared by mixing solvents with amines in 5 different concentrations. Initial concentrations of amines were 1,80, 1,40, 1,10, 0,70, 0,40 mol / L Extraction was performed by shaking equal volumes of initial aqueous and organic phases in a thermostated bath for 2 hours. The Distribution coefficients and loading factors calculated from experimental results were presented. The distribution coefficient increases with increasing amine concentration for all diluents. VI