Türkiye tersanelerinin kapasite analizi
The capasity analiysis of shipyards in Turkey
  1. Tez No: 357271
  2. Yazar: KERİM YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gemi inşa sanayi, yoğun işgücü ve emek yapısıyla, bünyesinde barındırdığı istihdam potansiyeli, çok sayıda yan sanayiyle birlikte çalışması ile önemli bir endüstriyel sektördür. Bunların yanında teknolojik gelişim sağlaması, teknolojik gelişimin diğer sanayi sektörlerine yansıması sonucu dünyada her yıl önemli ölçüde kapasite yaratmaktadır. Dünyanın gemi inşa kapasitesi 45 – 50 milyon DWT seviyelerinde iken bunun büyük bir kısmı uzak doğu ülkelerine aittir. Türkiye ise bu kapasitenin % 0.5' e sahiptir. 250.000 ton yeni inşa, 115.000 ton tamir olmak üzere, yıllık toplam 400.000 ton çelik işlenmektedir. Tek parçada 60.000 DWT'a kadar muhtelif tip ve tonajlarda yeni gemi inşa edilmektedir. Yıllık toplam 10.000.000 DWT bakım onarım kapasitesine ulaşarak 25.000 teknik eleman ve işçiye iş imkanı yaratmıştır. Ülkeye getirdiği ekonomik katma değerler ele alındığında Türkiye'nin gemi inşa sanayisine vermesi gereken önem aşikardır. Türkiye'de son yıllarda gelişmekte olan gemi inşa sanayi iyi hamleler atarak pazardaki daha da artırmalıdır. Bunun için tersaneleri maksimum kapasiteye ulaştırılmalıdır. Ancak yapılan araştırmalar sonucu tersanelerimiz tam kapasitede çalışsa bile üretilen gemilerin dünya gemi inşa sanayisindeki yeri çok geride olduğu bir gerçektir. Yapılacak çalışmalarla gemi inşa sanayimiz daha yüksek kapasiteye ulaştırılıp ülkeye katacağı katma değerde bu oranla artacaktır. Bu tezde tersanelerimizin kapasiteleri ve kapasite artırımları üzerinde durulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ship construction industry is a very important industrial sector with its intensiveproductive power and labor, the employment potential it shelters in its structure, and its vorking together wit many by-industries. Besides it creates a very important amount of capasity every year in the world by providingtecnological development, and by result technological development effecting the other industry sectors. The ship construction capasity in the world is about 45-50DWT. A large amount of this capasity belongs to Far East countries. Turkey owns the %0,5 of this capacity. 250.000 tons new building, and 115.000 tons repairment, totally 400.000 tons of steel is treated yearly. At once, up to 60.000 DWT various types ant tonnages of new ships are built. It created oppotunity of work for 25.000 technical staff and worker by reaching the restoration capasity of 10.000.000 DWT. It is evident that Turkey should give a big importanse to the ship construction industry when we consider the economical values it gains to the country. The ship construction industry recently developing in Turkey should increase its share in the market by making good moves.For this reason the shipyards should reach to maximum capasity. However, as a result of the investigations it is a fact that the place of the ships produced remains behind at the world's ship construction industry even thougt our shipyards work at maximum capasity. By the studies which will be done, our ship construction industry will be reached to a higher capasity and the value it will gain to our country will increase in the same ratio. In thesis, the capasity of our shipyards and the possible ways of increasing the capasity are studied.