Yüksek performanslı karma toplayıcıların tasarımı
High performance hybrid adders design
  1. Tez No: 357272
  2. Yazar: MAHMOUD ABDELHAMİD MOHAMMED ALSHEWIMY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERTBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Karma toplayıcılar; yüksek hız, daha az çip alanı ve düşük güç tüketimi gibi performans ölçütleri açısından verimlilik sağlamak için, iki veya daha fazla klasik toplama devrelerini birleştirerek elde edilen yapılardır. Bu çalışmada, aritmetik toplama devresi gerçeklemelerinde, yeni bir sistematik yüksek performanslı karma toplayıcı tasarım yöntemi ortaya konulmuştur. Burada temel amaç, yüksek performanslı karma toplayıcıyı oluşturan alt-toplayıcıların türlerini ve optimum bit uzunluklarını seçmektir. Sonuçlar, doğrusal programlamaya dayanan önerilen yöntemin yüksek performanslı bir karma toplayıcı optimum topolojisi bulmakta başarılı olduğunu göstermiştir. Ayrıca, önerilen yöntem klasik toplayıcı tasarım yöntemlerine göre, gecikme/alan ve gecikme/güç optimizasyonları açısından daha iyi sonuçlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Hybrid adders are a combination of two or more of classic addition circuits to provide high efficiency in terms of performance criteria such as high speed, small chip area and low power consumption. In this work, a new systematic design method for a high performance hybrid adder has been proposed that is used in implementation of arithmetic circuits. Here the main objective is to select the sub-adder types constituting a high performance hybrid adder and to allocate the optimal bit widths of these sub-adders. The results demonstrated that Linear Programming based proposed method is succeeded in finding the optimal topology of a high performance hybrid adder. Moreover, the proposed method has provided better results in terms of delay / area and delay / power optimization in comparison to the classical adder design methods.