Melez kavak (populus euroamericana ı214) odununda modifiye kraft yöntemleri ile kâğıt hamuru üretimi
Modified with kraft pulp production methods with hybrid poplar (Populus euramericana ı214)
  1. Tez No: 357273
  2. Yazar: MEHMET ONURHAN GÜCÜŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL ATİK, PROF. DR. MEHMET AKGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Forestry and Forest Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Ürünleri Kimyası ve Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dünyada sürekli artan hammadde ihtiyacı, üreticileri daha düşük nitelikteki hammaddeden daha iyi kalitede ürün üretmeye zorlamaktadır. Kâğıt ve karton sektörü de aynı şekilde ürün kalitesini arttırmanın yollarını aramaktadır. Hızlı gelişen ağaç türlerinin kâğıt hammaddesi üretiminde kullanılması ise kaçınılmaz bir olgu haline gelmiştir. Bu şekilde geleneksel yolların yanı sıra bunlarda yapılan modifikasyonlar ile daha etkili ve verimli olmaları sağlanmaktadır. Bu çalışmanın kapsamı Melez Kavak (populus euroamericana I214) klonundan farklı modifiye kraft yöntemleri ile kâğıt hamuru elde etmek ve bu kâğıt hamurlarını karakterize etmektir. Modifiye için oksalik asit (OA), organosolv (etil alkol), sodyum borhidrür (NaBH4) ve enzimler ile ön hidroliz (ön işlem) uygulanmıştır. Ön hidroliz uygulanacak optimum koşulu belirlemek için ise toplam 9 adet pişirme yapılmıştır. Kraft hamur özelliklerinden verim, viskosite ve kappa numaralarına bakılarak 4 numaralı pişirme (KK4) olan, %18 AA, %25 Sülfidite, 170 °C maksimum sıcaklık ve pişirme süresi 60 dk olan koşul optimum olarak belirlenmiştir. KK4 koşuluna ek olarak antrakinon ilaveli pişirlemelerde % 0,1 AQ (KK10), polisülfür ilaveli pişirmede ise % 4'lük PS (KK11) ile 2 adet optimum koşul oluşturulmuştur. Elde edilen hamur verimleri sırasıyla KK4, KK10 ve KK11 için 46,96, 48,84 ve 48,03 olarak bulunmuştur. Bu hamurların polimerizasyon dereceleri ise sırası ile 1318, 1379 ve 1396 olarak belirlenmiştir. Optimum ön hidroliz koşulunu belirlemek için verim ve indirgenmiş şeker analizleri yapılmıştır. Ön hidroliz uygulanan yongaların verimi ve uzaklaştırılan şeker analizi sonuçlarına göre optimum ön hidroliz koşulları belirlenmiştir. Bulunan optimum şartlara, oksalik asit(OA), etil alkol (EA), sodyum borhidrür (NaBH4), lakkaz (LKKZ) ve ksilanaz (KSLNZ) enzimleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The ever-increasing need for raw materials, manufacturers are forced to produce products with better quality from the lower quality raw materials. Paper and cardboard industry is also looking for ways to improve the quality of their products in the same way. Utilisation of fast groving tree species as a raw material for the pulp industry is going to become an inevitable phenomenon. In this way, raw materials are going to be provided with a more effective and efficient way. The scope of this study Hybrid Poplar (Populus euroamericana I214) different from clone modified kraft pulp with methods to achieve this is to characterize the pulp. For modified oxalic acid (OA), organosolv (ethyl alcohol), sodium borohydride (NaBH4) and enzyme and pre-hydrolysis (pre-treatment) was applied. To determine the optimal condition to be applied prehydrolysis, total 9 pieces were made cooking.. In accordance with the pulp yield and the kappa number, 18 % active alkali, 25 % sulphidity, 170 °C temperature and 60 min durationconditions was selected for kraft cooking . Additionaly two modified kraft cooking were performed, 0.1% AQ addition and 4%polysulfide addition resulting pulp yields for KK4, KK11and KK10 and from 46.96 to 48.84 and 48.03 respectively. These pulps polymerization temperature were respectively 1318, 1379 and 1396 respectively . In order to determine the optimum condition for the pre-treatment, reduced sugars were analyzed. The remaining fiber content, and the removed sugar optimal pre-treatment conditions were determined according to the results of the analysis. it were treatment to these optimum conditions, oxalic acid, ethyl alcohol, sodium borohydride, laccase and xylanase enzymes.