Dört rezonanslı mikroşerit yama antenlerin incelenmesi, tasarımı ve simülasyonu
Optimizing, designing and simuling the patch antenna with four resonance
  1. Tez No: 357299
  2. Yazar: ZELİHA MERVE ŞENCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. TAHA İMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mikroşerit anten teknolojisi son yılların en hızlı gelişen ve anten teknolojilerinde gündem olan bir konudur. Özellikle akademik ve ticaret alanında önemlidir. Bu konuda yazılmış binlerce makale ve tasarım mevcuttur. Bu çalışmada örümcek şeklinde mikroşerit yama anten tasarımının parametrik çalışmaları, optimizasyonu ve simülasyonu gösterilmiştir. Frekans aralığı 4 ? 10 GHz arasında değişen, 4 rezonanslı ve maksimum kazancı 11 dB olan mikroşerit yama antenin sonuçları 3 boyutlu elektromanyetik simülasyon yazılımı olan Sonnet ile gösterilmiştir. Anten gövdesinde yapılan boyut değişiklikleri ve açılan deliklerin parametreler üzerindeki değişimi tablolar ile gösterilmiştir. Tasarlanan anten bir çok IEEE 802.11 bandı uygulamalarında, WLAN ve WiMAX sistemlerinde kullanılabilir. Anahtar Kelimeler ? Mikroşerit yama anten, kablosuz, kazanç, Sonnet yazılımı.
Özet (Çeviri)
Microstrip antenna technology has been most rapidly developing topic in the antenna field in years. Specially on academic and commercial field. There are a thousands of journals, papers and designs about microstrip technologies. This is a microstrip patch antenna with a spider shape which conducts parametric study, optimization, and presents simulated results. Results show quad-band resonances in the frequency range of 4?10 GHz which have a maximum radiation pattern gain of 11 dB. Simulation results are made with help of a 3-D planar electromagnetic simulation tool, called Sonnet Suites. A parametric study on different size of the slots on the patch is performed and results presented in tables. The antenna can be used in most of the IEEE 802.11 bands for wireless applications on both WLAN and WiMAX systems.