Geniş bandlı mikroşerit yama anten tasarımı
Wideband microstrip patch antenna
  1. Tez No: 357298
  2. Yazar: DERYA ARICAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHA İMECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
4GHz-8GHz (IEEE C band) aralığı birçok uydu iletişim yayınlar için kullanılan frekans aralığı içerir, bazı Wi-Fi cihazları, bazı telsiz telefonlar ve bazı hava radar sistemlerinde kullanılmaktadır. C band uzun mesafeli radyo telekomünikasyon için kullanılan mikrodalga boyları da dahil olmak üzere elektromanyetik spektrumun belli bölümleri için verilen bir isimdir. Bu çalışmada, genişbandlı mikroşerit yama anten tasarlanmış ve simüle edilmiştir. Simüle edilmiş sonuçları Sonnet yazılımı kullanılarak sunulmuştur. Bu sonuçlar arasında, giriş empedansının reel kısmı neredeyse 50 ohm, rezonans frekansı 6.56GHz?de phi-polarize elektrik alan radyasyon paterni kazancı 3.18dB, çapraz polarizasyon seviyesi -10dB altında ve -34.32dB geri dönüş kaybında band genişliği %18.59 olmuştur. Rezonans frekansı 7.26GHz?de phi-polarize elektrik alan radyasyon paterni kazancı 5.58dB, çapraz polarizasyon seviyesi -10dB altında ve -20.48dB geri dönüş kaybında band genişliği neredeyse %16.8 olmuştur. Tasarım adımları detaylı olarak verilmiş olup, Sonnet yazılım programı yardımıyla elde edilen grafikler açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IEEE C band (“compromise”band) is a portion of electromagnetic spectrum in the microwave range of frequencies ranging from 4 to 8 GHz. C-band (4 GHz to 8 GHz) - and its slight variations - contains frequency ranges that are used for many satellite communications transmissions, some Wi-Fi devices, some cordless telephones, and some weather radar systems. In this study, a wideband microstrip patch antenna is designed, simulated, built and tested. Simulated results are presented by using Sonnet software, a planar 3D electromagnetic simulator. Among those results, the real part of the input impedance is almost 50 ohms, phi-polarized electric field radiation pattern gain is 3.18 dB, cross-polarization level is under ?10 dB return loss bandwidth is 18.59% also resonance frequency 6.56GHz. The real part of the input impedance is almost 50 ohms, phi-polarized electric field radiation pattern gain is 5.58 dB, cross-polarization level is under ?10 dB return loss bandwidth is 16.8% also resonance frequency 7.26GHz. The main contribution was maintained by adding slots in order to get more bandwidth. Designing steps details are given in figure and tables by Sonnet Suits.