The Use of natural zeolite as catalyst in the production of ethylbenzene
Doğal zeolitelerin etilbenzen üretiminde katalizör olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
- Tez No: 35732
- Danışmanlar: PROF.DR. IŞIK ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
öz DO?AL ZEOLITELERIN ETILBENZEN ÜRETİMİNDE KATALİZÖR OLARAK KULLANILABİLİRLİLİ?İNİN İNCELENMESİ KARTAL, Özlem Esen Yüksek Lisans Tezi, Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof.Dr. IşıkÖnal Mayıs, 1994, 126 sayfa Bu tezde, klinoptilolit doğal zeoliti kullanılarak ZSM-5 zeolit katalizörleri elde edilmiştir. Klinoptilolitin HCI asit ile işlem görmesiyle Si02 / Al203 mol oranı yükseltilmiştir. ZSM-5 zeoliti, asitle işlem görmüş klinoptilolit, NaOH, TPABr ve H20 kullanılarak 180 °C de 110 saatte elde edilmiştir. Bu reaksiyon sonucu elde edilen ürünler, XRD ve İR Spektrofotometre ile karakterizasyon yapıldıktan sonra H-formuna dönüştürülerek asidik katalizörler haline getirilmiştir. Hazırlanan bu katalizörler, buhar fazı benzen alkilasyon reaksiyonunda benzen dönüşümü, etilbenzen verimi ve seçiciliği açısından Yarımca'da Petkim Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde kurulmuş olan katalizör test ünitesinde test edilmişlerdir. Elde edilen sonuçlara göre klinoptilolitteki Si02 / Al203 mol oranının ZSM-5 eldesinde önemli bir parametre olduğu ortaya çıkmıştır.Ayrıca ZSM-5 kristalinitesi için optimum TPA+ / TPA+ + Na+ oranının 0,5 olduğu görülmüştür.Katalizör test sonuçları, bu çalışmada hazırlanan R 314 katalizörünün benzen dönüşümü açısından referans kabul edilen örnekle alınan sonuçlara yakın değerler verdiği ve etilbenzen verimi ve seçiciliği açısından da katalitik başarısının reaksiyon sıcaklığının 425 °C ye çıkartılmasıyla artırılabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte TGA analiz sonuçlarına göre 400 °C de reaksiyon sırasında R 314 katalizöründe oluşan kok miktarı % 4.8 iken 425 °C ' de bu değerin % 12 ' ye yükseldiği görülmüştür. TGA cihazı kullanılarak gerçekleştirilen amonyak desorpsiyon yöntemine göre R 314 ve R 312 örnekleri için asidik kısım sırasıyla 3.7092 x10 13 ve 3.073 x 1013 molekül / cm2 olarak bulunmuştur. Anahtar kelimeler : Klinoptilolit, ZSM-5, katalizör, alkilasyon, etilbenzen Bilim Kodu : 603.02.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE USE OF NATURAL ZEOLITE AS CATALYST IN THE PRODUCTION OF ETHYLBENZENE KARTAL, Özlem Esen M.S. in Chemical Engineering Supervisor : Prof.Dr. Işık ÖNAL May, 1994, 126 pages In this study, ZSM-5 zeolite catalysts were synthesized by using a natural zeolite, clinoptilolite, as a raw material. Clinoptilolite was treated with HCI acid in order to increase its Si02 / Al203 mol ratio. ZSM-5 samples were synthesized via hydrothermal crystallization by reacting HCI treated clinoptilolite, NaOH, TPABr and HzO at 180 °C for 110 hours. Characterization of hydrothermal reaction products by means of XRD and IR Spectrophotometer followed the transformation into H-form to make them acidic catalysts. Then, they were tested to investigate their catalytic performance in terms of benzene conversion, ethylbenzene yield and selectivity for vapor phase alkylation reaction in a catalyst test unit located at Research and Development Centre of Petkim in Yarımca. Results of ZSM-5 synthesis showed that molar ratio of Si02 /Al203 in clinoptilolite is an important parameter to yield ZSM-5 as a single phase. In maddition, the optimum TPA+ / TPA+ + Na+ ratio was found to be 0.5 for ZSM-5 crystallinity. Catalytic test results indicated that catalytic performance of R 314 sample in the case of benzene conversion was close to that of reference sample and its performance on ethylbenzene yield and selectivity as observed at 400 °C could be improved in a considerable extent by increasing reaction temperature to 425 °C. However, TGA analysis showed that the amount of coke formed as reaction proceeds on catalyst was increased form 4.8 % at 400 °C to 12 % at 425 °C. The number of acid sites of R 314 and R 312 samples were found to be 3.7092 x 1013 and 3.073 x 1013 molecules / cm2 respectively by ammonia desorption experiment by use of TGA. Keywords : Clinoptilolite, ZSM-5, catalyst, alkylation, ethylbenzene Science Code : 603. 02. 01 IV