Study of transitive closure algorithms in deductive databases
Çıkarımsal veritabanlarında geçişli kapsama ( Transitive closure ) algoritmaları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 35733
  2. Yazar: LEVENT YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
öz ÇIKARIMSAL VERİTABANLARINDA GEÇİŞLİ KAPSAMA (TRANSITIVE CLOSURE) ALGORİTMALARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA YAVUZ, Levent Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisi! iği Anabilim Dalı Tez Yöneticisi : Yrd.Doç.Dr. Adnan YAZICI Şubat, 1994“First Order Predicate Logic”ilişkisel veri tabanlarının yeteneklerini artırmak için, çıkarımsal veri taban! arı olarak adlandırılan daha akıllı veritabanlarının yaratılmasında kullanılmıştır. Çıkarımsal veritabanlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi, özyinelemeli sorgulamaları yapabilecek yetenekleri sağlamasıdır, özyinelemeli sorgulamaların bir çoğu geçişli kapsama (transitive closure) problemi şeklinde ifade edilebilirler. Bu yüzden, geçişli kapsama algoritmaları çıkarımsal veri tabanlarında çok önemli bir konu oluşturur. İlişkilerin geçişlikapsamlarının bulunması amacıyla bazı algoritmalar geliştirilmiştir. Bu tezde geçişli kapsama algoritmalarından, yinelemeli algoritmalar üzerinde çalışılmıştır. Temel yinelemeli algoritmalar bir simulasyon programı yapılarak uygulanmış ve performansları yaptıkları sayfa G/Ç operasyonları hesaplanarak karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : özyinelemeli sorgulamalar, geçişli kapsama, yinelemeli geçişli kapsama algoritmaları. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 619.02.03 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDY OF TRANSITIVE CLOSURE ALGORITHMS IN DEDUCTIVE DATABASES YAVUZ, Levent M.S. in Computer Engineering Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Adnan YAZİCİ February, 1994 To extend the capabilities of relational databases first order predicate logic has been used to create more intelligent database systems called deductive databases. 0n6 of the most important properties of deductive databases is that they provide features to directly evaluate recursive queries. In deductive databases, recursive queries can be transformed into a simple form called transitive closure problem. Therefore, transitive closure algorithms became an important subject in deductive databases. Several algorithms have been developed for the computation of the transitive closures of the relations. In this thesis, transitive 111closure algorithms, mainly iterative algorithms are studied. Basic iterative algorithms are implemented and their performances are compared through simulation by determining the page I/O operations done by these algorithms. Keywords : Recursive queries, transitive closure, iterative transitive closure algorithms. Science Code : 619.02.03 IV