Meclis-i Mebusan'da İzmir mebusları 1908-1918
Representatives of İzmir in the Ottoman Parliament 1908-1918
- Tez No: 357336
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BERBER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Osmanlı Devleti'nde kitleler siyaseti ve iktidarı gerçek anlamda etkilemeye ve ona ortak olmaya 19. yüzyılın ortalarından itibaren başlamıştır. İktidara iştirak ise II. Meşrutiyet'le mümkün olmuştur. Yüzyıllardan beri süregelen geleneksel egemenlik anlayışı yıkılarak; yerine daha özgürlükçü ve demokratik bir anlayış getirilmeye çalışılmıştır. Yeni Osmanlı meclisinin oluşturulması için yapılan hazırlıklar Meşrutiyet'in ilanından hemen sonra gündeme gelmiştir. İmparatorluğun önemli kentlerinden olan İzmir, Meşrutiyet döneminde siyasi faaliyetlerin yoğunlaştığı bir merkez olarak dikkat çekmektedir. Meşrutiyet döneminde yapılan seçimler İzmir kamuoyunda öncelikli bir gelişme olarak yer tutmaktadır. Mebusların siyasi programlarını gazetelerde yayınlamaları, propaganda faaliyetleri için İzmir ve civarında seçim gezilerine çıkmaları, gazetelere demeçler vermeleri, propaganda çalışmalarında bulunmaları İzmir için daha önce benzeri görülmemiş gelişmelerdi. İzmir'in kozmopolit yapısı İzmir mebuslarının seçiminde belirleyici etken olmuştur. 1908-1918 yılları arasında Meclis-i Mebusan'da İzmir'i temsil eden on dört mebusun beşi Türk, beşi Rum, üçü Ermeni biri ise Musevi kökenlidir. Mebuslar hakkında yapılan akademik çalışmaların oldukça kısıtlı oluşu tez konusunun belirlenmesindeki ana etkendir. Bu çalışmada Meşrutiyet Meclislerinde İzmir'i temsil eden mebuslar, onların siyasal ve sosyal alandaki etkileri ile meclisteki faaliyetleri incelenmeye çalışılmıştır. Ayrıca İzmir'de o dönemde yaşanan siyasal ve sosyal gelişmeler, ulaşılan veriler ışığında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The masses, in real terms, started to influence and participate in politics in Ottoman Empire by the midst of 19th century. And the participation in government became possible with the Second Constitutionalist Period. It was tried to demolish the traditional understanding of sovereignty, continued for centuries, and constitute a more libertarian and democratic conception. The preparations for building up the new Ottoman parliament came to the fore just after the declaration of Constitutionalism. Izmir, one of the most important cities of the empire, attracts attention as a center where political activities intensified. All the elections carried out in the Constitutional era were seemed as primary developments for the public of Izmir. Deputies to publish their political programs in newspapers, carry out stumps in Izmir and in the neighbourhood for propaganda activities, make statements to newspapers, make propaganda actions were unprecedented developments for Izmir. Cosmopolite structure of Izmir had been determinant for the election of Izmir deputies. Five of fourteen deputies, who represented Izmir in the First Turkish Parliament between the years 1908-1918, were of Turkish origin, five were Greek, three were Armenian and one was Hebrew. Academic studies about the deputies to be very limited is the main factor in the determination of the thesis subject. In this study, it has been tried to analyse the deputies, who represented Izmir in Constitutional Parliament, their activities in politic and social areas and in the parliament. Besides, the political and social developments in Izmir, experiences in that period were studies in the light of the datum obtained.