Computer aided design of an industrial robot arm
Bir endüstriyel robotun bilgisayar destekli tasarımı
  1. Tez No: 35739
  2. Yazar: MEHMET ERDAL ÇAĞLAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZ BİR ENDÜSTRİYEL ROBOTUN BİLGİSAYAR DESTEKLİ TASARIM ÇA?LAYAN, Mehmet Erdal Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Ana Bilim Dalı Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Bilgin KAFTANOGLU Ocak, 1994, 172 sayfa Bu çalışmada, bir endüstriyel robotun bilgisayar destekli tasarım problemi ele alınmıştır. Bu çerçevede, mekanik tasarım bakışı açısından birbirine entegre edilmiş katı modelleme, kinematik, dinamik ve sonlu eleman analizlerinden oluşan bir tasarım akışı geliştirilmiştir. Katı modelleme ve sonlu eleman tekniklerinin bilinen kinematik ve dinamik analizlerle entegrasyonu hassasiyet ve güvenilirlik talepleri açısından önemli olan kütle tahmini ve esneme sorunlarının kolayca ele alınabilmesini ve üstesinden gelinmesini sağlamıştır. Ayrıca, tasarlanan kolun dinamik performansının görüntülenebilmesi için bir grafiksel metod da tanıtılmıştır. Anahtar Kelimeler : Endüstriyel robot, Endüstriyel robot tasarımı, Endüstriyel robotların parametrik modellemesi. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 625.02.07 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPUTER AIDED DESIGN OF AN INDUSTRIAL ROBOT ARM ÇA?LAYAN, Mehmet Erdal M. S. in Mechanical Engineering Supervisor : Prof. Dr. Bilgin KAFTANOGLU January, 1994, 172 pages. In this study, the problem of computer-aided-design of an industrial robot arm is discussed. Within this scope and mechanical design approach, an interactive algorithm through the use of integrated solid model, kinematic, dynamic and finite element analyses, is developed. By the integration of the solid modeling and finite element techniques with the well known kinematic and dynamic analysis, the obstacle of accurate mass properties estimations and stiffness considerations which are essential aspects for accuracy and reliability demand, are easily handled and overcomed. Besides, a graphical method, for visualizing the dynamic performance of the designed arm, is introduced as a tool for linearization of the robot to have minimal effects of nonlinear forces. Keywords : Industrial robot, Industrial robot design, Parametric modeling of industrial robots Science Code : 625.02.07 m