Quality test for he logical design phase of information systems by simulation
Bilgi sistemleri mantıksal tasarımının benzetim ile kalite testi
  1. Tez No: 35740
  2. Yazar: A.BÜLENT AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
ÖZ BİLGİ SİSTEMLERİ MANTIKSAL TASARIMININ BENZETİM İLE KALİTE TESTİ AYYILDIZ, A.Bülend Yüksek Lisans Tezi, Bilgisayar Mühendisliği Anabilin» Dalı Tez Yöneticisi: Dr. Ali ARİFO?LU Yardımcı Tez Yöneticisi: Doç. Dr. İbrahim AKMAN Şubat.1994, 304 sayfa Bilgi sistemleri için performans değerlendirme işlemi, bilgi sistemlerinin geliştirilmesi sürecinde üzerinde çalışılan uygulamanın performansını tahmin etmeyi ve iyileştirmeyi hedefler. Bu münasebetle başarılı Bilgi Sistemi geliştirebilmek performans değerlendirme işleminin kullanılmasını gerektirir. Değerlendirme işlemi geliştirme işlem sürecinin mümkün olduğunca ilk adımlarında uygulanabilmeli ve böylece gelecekteki bir sistemin performansı objektif olarak daha önceden tahmin edilebilmelidir. Bu nedenle yeni bir yaklaşım olarak benzetim metodunu kapsayan Mantıksal Model Alternatiflerinin Performans Değerlendirmesi (MMAPD) adı verilen bir yöntem bu çalışmada sunulmuştur. Gereksinim inceleme ana adımında önerilen çözümlerin vmantıksal model alternatifleri üzerine kurulan MMAPD, gelecekteki sistemin performansını benzetim metodunu kullanarak zamanla ilintili ölçülebilir değerler ile önceden tahmin eder. Bundan dolayı MMAPD yaklaşımının kullanılmasının performans açısından daha başarılı Bilgi Sistemleri geliştirmede katkısı olacağına inanı intaktadır. Anahtar Kelimeleri Değerlendirme, Bilgi Sistemleri, Mantıksal Tasarım, Performans, Benzetim. Bilim Dalı Sayısal Kodus 619.01.03 vi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUALITY TEST FOR THE LOGICAL DESIGN PHASE OF INFORMATION SYSTEMS BY SIMÜLATION AYYILDIZ, A.Bülend M.S. in Computer Engineering Supervisor: Dr. Ali ARlFO?LU Co-Supervisor: Assoc.Prof.Dr. ibrahim AKMAN February,1994, 304 pages Performance evaluation process for information systems aims at predicting and improving the performance of projected application during development. So developing successful information system requires performance evaluation process. it should be fttlfilled in early phases of the development process as soon as possible and accordingly the performance of the future system should objectively be predicted earlier. For this reason, a new approach, Performance Evaluation of Logical Model Alternatives (PELMA) including the simulation method is proposed in iiithis study. PELMA which is based on the logical model alternatives of the recommended solutions proposed in requirements analysis phase predicts the performance of the future system with quantifiable metrics in terms of time by simulation in advance. Therefore, it is believed that employing PELMA will contribute to developing successful information systems in terms of performance. Keywordss Evaluation, information Systems, Logic Design, Performance, Simulation. Selence Codes 619.01.03 iv