Ceza mahkemelerinde verilen hükmün türleri, oluşturulma şekilleri ve şartları
The types, formations and conditions of the criminal court's decisions
  1. Tez No: 357430
  2. Yazar: İSMAİL DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK ERTAN ÇOMAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışmada, yürürlükteki mevzuat kapsamında, ceza mahkemelerinin nasıl kararlar verdiği izah edilmiştir. Esasen, 5271 sayılı CMK' nun 223. maddesinde ceza mahkemelerinin ne tür kararlar verebileceği öngörülmüştür. Bu nedenle, bu çalışma özellikle, CMK' nun 223. maddesi esas alınarak yazılmış. Bununla birlikte, Türk ceza uygulamasında varolan fakat CMK' nun 223. maddesinde hüküm olarak gösterilmeyen bir takım karar türleri de 223. maddesindeki diğer karar türleri ile bağlantıları kurularak anlatılmıştır. TCK ve CMK (özellikle 223. madde) birlikte irdelendiğinde, ceza mahkemelerinde esasen, altı farklı nitelikte karar verildiğini söyleyebiliriz: (1) Beraat kararı, (2) Ceza Verilmesine Yer Olmadığı kararı, (3) Düşme kararı, (4) Usule yönelik kararlar (Görevsizlik, Yetkisizlik, Birleştirme, Ayırma, Durma, Davanın Nakli, Davanın Reddi kararları), (5) Mahkumiyet kararı, (6) Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması kararlarıdır. Belirtilen bu kararlar giriş ve altı bölüm halinde incelenmiştir. Her bir belirtilen kararı incelerken, bu kararın hangi hallerde ve hangi nedenlere dayalı olarak verilebileceği ele alınmıştır. Gerekli görülen yerlerde, Yargıtay kararlarına ve doktrinsel tartışmalara da atıf yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is analysed that how Criminal Courts make a decision whitin the context of current rules. Actually, it is determined in Article 223 of Code on Criminal Procedures (CCP Nu 5271). That is why, the thesis is written in the bases of Article 223 of Code on Criminal Procedures (Nu 5271). Also, some decisions that are used in practice but did not indicate in this Article (223) are studied, making connection with the types of other decisions. When Turkish Crimical Code (TCC) and CCP together are examined, we can say that there are basically six types of decisions the following: 1) Acquittal, 2) Decision of impunity (but there is a crime), 3) Decision of nonsuit, 4) Procedural decisions about judging (lack of jurisdiction, lack of venue, decison of joinder or separation, pending of suit, transfer of legal action, dismissal), 5) Conviction, 6) Decision of postpone of the judgment's proclaimation. These decisions promentioned is analysed under six chapters and introduction. While each of them is examined we also studied that these decisions has been made on the basis of which the causes, and that these decisions has been made on the basis of which conditions. When needed, it were cited Appeal Court's decisions and some theoretical views.