Kıvılcımlar (Üflemeliler Orkestrası için Beste) ile Igor Stravinski'nin Üflemeliler Topluluğu Eserlerindeki yeni klasikçi nsurlar
Sparks (Music for Wind Orchestra) with Neo Classicist Elements in Igor Stravinsky's wind ensemble pieces
  1. Tez No: 357510
  2. Yazar: SERCAN BÜYÜKEDES
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN UÇARSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Kompozisyon Ve Orkestra Şefliği Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bestecinin hayatı incelendiğinde 1920 ve 1950 yılları arasında Yeni Klasikçi anlayışta eserler verdiği görülür. Üflemeliler topluluğu repertuvarında önemli yer tutan Üflemeli Çalgılar için Senfoniler (1920) ile Üflemeli Çalgılar için Sekizli (1923) eserlerinde, Yeni Klasikçilik akımına geçiş süreci kendini gösterir. Üflemeli Çalgılar için Senfoniler eserinde bu akım henüz oluşum aşamasında iken Üflemeli Çalgılar için Sekizli eserinde ise etkilerini kuvvetli bir biçimde gösterir. Bu nedenle söz konusu eserler tarihsel ve yapısal açıdan büyük önem taşır. İncelenen eserlerin ilkinde bestecinin Rus Döneminde kullandığı armonik yapının halen sürmekte olduğu, ikinci eserinde ise yerini sade bir armonik yapıya bıraktığı görülür. Her iki eser de biçimsel olarak incelendiğinde Yeni Klasikçi akım ortak paydasında buluştukları görülür.Genel olarak sanat tarihine bakıldığında tüm sanat dallarının gelişimleri birbirleriyle yaklaşık olarak eş zamanlıdır. Ancak Yeni Klasikçiliğin etkilediği sanatlar tarihsel sıralamayla incelendiğinde, müzik ve diğer sanat dallarında (edebiyat, resim, heykel, mimari) farklı tarihlerde boy gösterdiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
If Stravinsky's life is thoroughly analyzed, it is observable that between 1920-1950, his creative process spoke through the Neo-classicist style. Symphonies for Wind Instruments and Octet for Wind Instruments constitute two very important milestones in wind ensemble repertory. The Neo Classicist approach is clearly present in those two pieces, which were composed in 1920 and 1923. In Symphonies for Wind Instruments, this approach is in its development stage, but in Octet for Wind Instruments it is totally matured. Because of these issues, these two compositions are very important both historically and structurally. The composer's Russian Period harmonic structure, which is present in the first piece, drastically changes in the second piece and a plain structure dominates the scene. If stylistically analyzed, it is possible to see that these two pieces come together in Neo Classicist common ground. From a broad point of view, it is possible to say that all art forms developed approximately at the same time in his history. However, when art forms affected by Neo Classicism are analyzed separately within their historical course, it is understood that development in music and other types of art (literature, painting, sculpture, architecture) appeared in different times.