Anadolu ve yakın çevresinde üretilmiş Orta Bizans dönemi ( XI.-XIII. yüzyıl ) sırlı seramiklerinde görülen figür ve desen anlayışı
The figure and design concepts of Middle Byzantine glazed wares ( 11th-13 th centuries) that are manufactured in Anatolian peninsula and its surroundings
- Tez No: 357515
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 533
Özet
İnsanoğlunun var olduğu günden beri insan yaşamında vazgeçilmez bir yere sahip olan toprak, eski tarihlerden günümüze kadar, varlığın ve üretkenliğin sembolü olarak görülmüş ve insanlar tarafından idame ettirilen hayat içerisinde ihtiyaç duyulan her alanda, bu özelliğinin farkında olunarak kullanılmaya çalışılmıştır. Yerleşik düzene geçmiş toplumların, barınma (duvar örgü elamanı ya da çatı kaplamaları olarak kullanımı) ihtiyaçlarını dolaylı, beslenme ihtiyaçlarını ise doğrudan (sofra kurulumu ve yemek pişirme işlemleri esnasındaki kullanımı gibi) insanların yaratıcılık özellikleri doğrultusunda gideren toprak, kolayca temin edilerek, şekillendirildiği için oldukça sevilen bir malzeme olma özelliğini de bünyesinde bulundurmuştur. Çalışmamızın muhtevasını oluşturan; insanların günlük hayattaki ihtiyaçlarını gidermede kullandıkları seramik malzemeler (yemek pişirme, yeme ve erzak depolama gibi) sadece üretim, tüketim gibi ihtiyaçların ne şekilde giderildiğinin somut örnekleri olmamış ve bu konuyu aydınlatmamış; aynı zamanda muntazam bir estetik anlayışın örnekleri olan süslemeleriyle ticaret, bölgeler arası dağılım, kültürler arası etkileşim; toplum tarafından var edilen sosyal ve ideolojik yapı, kişisel beğeni, toplumun ortak beğenileri, benimsenen inanç gibi pek çok konun aydınlanmasını sağlamıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bizans İmparatorluğu, Orta Bizans Dönemi, Seramik, Seramik Sanatı, Desen, Figür ve Semboller.
Özet (Çeviri)
The soil which plays indispensible part in human life since the mankind has existed, seen as a symbol of the presence and productivity from ancient times to the present and has served with aware of its properety within the all area by people who sustained their lives. Needs of settlements sociates provision directly ( such as wall knitting compenent or roof coating ) and the nutrition needs provision indirectly ( such as install the table and usage during the cooking operation ) eliminate these needs with people's creative features and thanks to its easily procured and has shaped easily. Fashioned structure ıt incorporates a loved material in people life The ceramic materials which are meeting the people's daily life needs ( such as cooking, eating and foot storage etc.) have creature the content of our working not only to shown how to troubleshoot production and consumption needs but also lighten the subject enlightenment many issues for example trade, inter-regional distribution, cross-cultural interaction, social and ideological structure of society, personal tastes, tastes of society espoused belief and with examples of their decoration. KEY WORDS: The Byzantine Empire, The Middle Byzantine Period, Ceramics, The Art of Ceramics, Drawing, Figure and Symbols.