Air tightness and air leakage in buildings
Yapılarda hava kaçakları ve hava sızdırmazlığı
  1. Tez No: 35761
  2. Yazar: ARİF HAKAN TANRIBİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKNETTİN OSKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 341
Özet
Hava kaçakları, yapıların ısı kaybında önemli paya sahiptir. Buna ragmen, odalarda hava kaçaklarını yaratan olaylar ile hava sızmalarını hesaplama ve ölçüm yöntemleri konusundaki belirsizlikler giderilememiştir. Hava kaçaklarının önlenmesi için yapının yalıtılması, iç hava kalitesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Hava sudırmasl iği, hava kaçaklarının fazla olmasını ve iç hava kalitesinin bozulmasını önleyecek bir dengenin ölçütüdür. Ankara'nın değişik bölgelerinde, farklı yapı teknolojileri ile üretilmiş çok katlı apartmanlarda ve iki ?veya üç katlı sıra evlerde, otuzdört odada hava sızdirmazl ıgı ve hava sızmaları deneyleri yapılmışt j.r. Hava sızmaları deneyinde, H 0 gazı kullanılmıştır. Deney odalarında, hava sızdirmazl ıgı, 50 Pascal iç ve dış hava basıncı farkında 1.47-51.31 oda hacmi hava değişimi /saat 5 hava sızma debisi ise, 0.16-1.99 oda hacmi hava degişimi/saat olarak ölçülmüştür. Oda içindeki hava değişimi hakkında tam bilgi sahibi olmak için, odadaki hava hizi dağılımı da bilinmelidir. Bu amaçla, üç boyutlu, sonlu elemanlar yöntemini kullanan bir bilgisayar modeli geliştirmek için çalışmalar yapılmıştır. Model, laminar akış koşullarında doğal tasınım ile ısı geçişi için geçerlidir. Sinir koşullar iolarak, odaya ve odadan hava sızdıran açı ki aklardaki hava hızı ile hava sıcaklığı ve duvarların iç yüzey sıcaklığı kul lanılmışt ir. Anahtar kelimeler s Yapılarda hava sızmaları, hava sız d ir mazi ığı, yapılarda hava kaçakları, hava akış dağılımı Bilim Dalı Sayısal Kodu s 625.05.02 vı
Özet (Çeviri)
Air leakage is one of the major contributors to heat loss in buildings. Yet, there is uncertainity in defining driving forces of air leakage, measuring and calculation methods of air infiltration rate in rooms. There isn't an agreement on terminology either. Air leakage is sometimes used in place of air infiltration. Sealing air leakage areas may bring indoor air quality problems. So, a balance point between completely sealed building envelopes and leaking ones should be found. Airtightness is defined as this balance point. At different regions of Ankara, air infiltration rate and airtightness have been measured in thirty-four rooms located in multistorey apartment buildings and two or three storey dwellings constructed by various prefabr ication technologies and traditional techniques. N 0 has been used as tracer qas in air infiltration rate measurements. Airtightness of the rooms was about 1.47 to 31.51 ach at 50 Pascals pressure difference between indoor and outdoor. Air infiltration rate was measured to be between 0. IS and 1.99 ach. To have complete knowledge about air change in a room, air velocity distribution in the room is to be known as well. A trial has been made to develop a three dimensional finite element computer model for this reason. It is based on laminar flow coupled with ii inatural convection heat transfer. Air temperature and velocity at leakage areas on room enclosure are used as boundary conditions. Keywords; Air infiltration, airt ightness, air leakage, air flow pattern. Science Code: £25.05.02 IV