Alüminyum giydirme cephelerde su ve nem problemleri
Water and damp problems in aluinium curtain wall systems
  1. Tez No: 100843
  2. Yazar: K. TUBA ADEMCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ALÜMİNYUM GİYDİRME CEPHELERDE SU VE NEM PROBLEMLERİ ÖZET Bu araştırmada, son yıllarda dünyada ve ülkemizde yüksek binaların artışıyla birlikte süratli uygulama olanağı, cephe temizliğinin kolaylığı, dış tesirlerden korunma, hafiflik ve estetik etkilerden dolayı bu binalarda sıkça uygulama olanağı bulan giydirme cephe sistemlerinde karşılaşılan su ve nem problemleri ile sistemlerin tasarım ve uygulamasında alınacak önlemlere değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, giydirme cephe sistemini oluşturan ana bölümler ile ülkemizde uygulanan giydirme cephe sistemleri incelenerek, bunların birbirleri ile kıyaslamaları yapılmıştır. Her bina için ayrıcalık gösteren bu sistemler, tasarım aşamasında ele alınmalı ve malzeme, zaman ve mimari yönden en uygunu yapıda kullanılmalıdır. Üçüncü bölümde ise, hafifliği, kolay işlenebilme ve form alabilme özelliği, montaj kolaylığı ve mekanik mukavemetinin yeterli olması gibi nedenlerle giydirme cephe uygulamalarında en çok kullanılan malzeme olan alüminyum detaylı olarak incelenmiştir. Dördüncü bölümde yalıtımla ilgili çözümlerden, su ve hava sızdırmazlığı ile ilgili sistemler ile ısı yalıtımı ve kondensasyon ile ilgili sistemlere yer verilmiştir. Sızdırmazlığı sağlayan bu sistemlerin seçimi tasarım aşamasında yapılmalıdır ve bu sistemlerden biri olan kapalı sistemde sızdırmazlığı sağlayan malzemeler önem kazanmaktadır. Bu nedenle bu bölümde sızdırmazlığı sağlayan malzemelerden ayrıntılı olarak bahsedilmiştir. Normal atmosfer koşullarında alüminyum, korozyon direnci yüksek bir yapı metali olmasına rağmen çeşitli nedenlerle korozyona maruz kalmaktadır. Beşinci bölümde ise, su ve nemin alüminyum malzemede neden olduğu en önemli problemlerden biri olan korozyonun tanımlanması ve korozyon türleri anlatılmıştır. Altıncı bölümde, alüminyum profil, panel ve levhaların korozyondan korunması için gerekli olan yüzey işlemlerinden eloksal ve toz boya konularına değinilmiştir. Eloksal ve toz boya, alüminyumun üzerinde kendiliğinden oluşan oksidasyon tabakasının kalınlığının elektrolitik işlemlerle arttırılmasıdır. Yedinci bölümde, sızdırmazlık ve korozyonla ilgili deneyler ve testlere yer verilmiştir. Sızdırmazlık ile ilgili deneyler, giydirme cephelerin imalatından önce gerçek boyut ve şartlarda uluslararası normlara uygun olarak denenerek binaya monte edilmiş halde performansının tespit edilmesine dayanmaktadır. Sonuç bölümü olan sekizinci bölümde ise, su ve nem problemlerinin ve bu problemlerden korozyonun önemi ile tasarım ve uygulama aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar üzerinde durulmuş ve önerilerden bahsedilmiştir. X111
Özet (Çeviri)
WATER AND DAMP PROBLEMS IN ALUMINIUM CURTAIN WALL SYSTEMS SUMMARY A curtain wall is a prefabricated element. The curtain wall has no role in supporting the main structure, it is supported by another structure and made of different materials. In recent years, while high buildings have increased in number in the world as well as in this country, curtain wall systems have bought about a new practice in architecture. This is because of its speed of construction, the ease of cleaning, the protection against natural forces, its lightness and aesthetic characteristics. But, because of some defective practices, this progress (which has happened over a short period of time) has brought with it physical problems. When air and water get in to the inner surfaces of the structure, sweating, condensation and corrosion are the most important problems. If water and damp, which both cause curtain wall systems to have major problems aren't carefully considered in both design and practice, and precautions aren't taken, then serious consequences occur. These systems which are different for every building, should be research at the project stage and the best materials should be used according to time and architectural conditions. Curtain wall systems are divided in to three groups including those connected with vertical and horizontal frame equipment:. Stick systems,. Panel systems,. Semi panel systems. A method of proofing against leakage in glass-metal curtain wall systems which have a straigth and continuous surface, is provided by the impermeability of joint between window surfaces and supporting equipment. With joint there are three ststems which arrange this impermeability:. Closed systems,. Discharging water systems and vertilated systems,. Balanced pressure systems. The selection of equiment for leak-proofing against water and air is important. Two leak-proof materials are used in closed systems. These are elastic putty and plastic. Before, selected curtain wall systems are produced in real sizes and conditions, the effect of varying dimension on the performance of the system on the structure must XIVbe known. Also, the problems which will occur during its lifetime should be known and solved before implementation. Because of, aluminium's lightness and durabilitiy against natural forces plus its strength and ease of processing and mounting, it is one of the prefered materials in curtain wall systems. In normal atmospheric conditions, aluminium is the metal which has the highest resistance to corrosion. It is the oxidation process, which on aluminium happens in a short time, which gives it these characteristic yet isn't noticeable. This anodic oxide coating (which is formed by itself) protects the metal from corrosion and chemical effects in direct proportion to its thickness. The thickness of this layer can be increased by electrolytic treatments. Electrolytic anodik oxidation is one of these treatments. Besides this aluminium profile is covered by spray paint to protect it from corrosion, and to give it multicoloured decorative effects. The base surface treatment of aluminium is important for spray paint and elecrtolytic coverings. Because, further coatings need a perfect base. However perfect a secondary covering is, if it is on a poor initial base it won't function well. From the results of laboratory experiments which were made, it was seen that aluminium profiles coated with electrolytic spray paint, corrode when faced with conditions of 20-22°C, an atmosphere of 60% humidity, a 5% saline solution and a 5% NaîCa3 solution, if they come in to contact with plaster, lime and concrete. Because of this, aluminium which come into contact with plaster and concrete surfaces must be insulation well. Aluminium surfaces with anodic oxidation, which has been well prepared for durabilitiy against natural forces, must be protected against scrappings, corrosion and battering. During cleaning and maintenance, equipment which dissolve and scratch oxide shouldn't be used. Aluminium materials, where they contact air and natures forces should be washed with hot and then cold water and dried once every three or four months using a soft brush or cloth. XV