Hizmet tespiti davaları
An action for fixing period of service
  1. Tez No: 357677
  2. Yazar: ERDAL ARAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Anayasal, feragat edilemez ve devredilemez sosyal güvenlik hakkının sağlanmasında hizmet tespiti davaları önemli bir yere sahiptir. Bu davaların açılma hakkı 5 yıllık süre ile sınırlandırılmıştır. Hizmet tespiti davaları kamu düzenini ilgilendirir. Bu nedenle davaya bakmakla görevli hâkim tarafların sunduğu deliller ile bağlı olmayıp resen her türlü araştırmayı yapmak zorundadır. Bu alışmada sigortalı hizmetlerin yargı kararıyla tespitinin şartlarına ve yargılama usulüne yer verilmiş, konu doktrin ve Yargıtay kararları ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
An action for fixing period of service has an important ground for ensuring constitutional, unassiagnable, and no waiver of social security rights. For taking action in these kind of situation has been limited for five years. Actions for fixing period of service has concerned public order. Because of this appointed judge for these cases has to do, ipso facto all the research not to depend on the proofs provided by the parties.In this thesis determination of the conditions by adjudication and proceeding has been included, subject has been discussed in consideration of doctrines, and supreme court's decisions.