Yargıtay kararları ışığında hizmet tespiti davalarında ispat sorunu
- Tez No: 853102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENDER DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sosyal Güvenlik Hukuku, çeşitli yasal düzenlemeler çerçevesinde hukuk âleminde yer almakla birlikte, niteliği itibariyle anlaşılması güç ve bir o kadar da karmaşık mevzuat düzenlemesi içermektedir. Uygulamada belki de en sık olarak karşılaşılan temel problem, kayıt dışı istihdam nedeniyle ortaya çıkan ve kişilerin sosyal güvenlik hakkından yararlanmasına engel olan sigortasız çalışma olgusudur. Bu temel problemin giderilmesi için hizmet tespiti davaları yaygın olarak ikame edilmekte ve davadaki usûl, mevzuattan ziyade Yüksek Mahkeme içtihatları ile belirlenmektedir. Hizmet tespiti davaları, diğer tespit davalarından farklı olarak kamusal niteliği yoğun olan ve ispat sorununun giderilmesinde çözümün uygulamaya bırakıldığı bir dava türüdür. Bu nedenle, ispat sorununun çözümü için hangi hukuki ispat vasıtalarından yararlanılması gerektiği önem arz etmektedir. Çalışmamızda, Yargıtay kararları ışığında hizmet tespiti davalarında ispat sorunu ele alınacak olup kişilerin Anayasa ile güvence altına alınan sosyal güvenlik hakkına adil bir yöntem ile yürütülen yargılama neticesinde kavuşması için uygulamada nasıl bir yol izlenmesi gerektiğine ilişkin kanaatimiz açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Although Social Security Law is included in the legal realm of various legislative frameworks, it ultimately includes executive power and complex legislative regulation. In practice, perhaps the most common main problem is the phenomenon of non-coverage work, which occurs due to unregistered employment and prevents the user from benefiting from the right to social security. In order to maintain this basic problem, service determination cases are widely substituted and their duration from the procedural legislation in the case is determined by the Supreme Court case law. Service determination cases, unlike other determination cases, are a form of litigation that is concentrated in commercial areas and is maintained in the custody of evidence. For this reason, it is important which legal evidence tools should be used for the solution of the power of proof. In our study, it will be clear that the person who does not have the problem of evidence in obtaining the Supreme Court decisions and service preservation cases will be able to take the content of the file into the scope of preservation with a fair method of social security proceedings, which is guaranteed by the Constitution.